01 Kasım 2017, 12:59 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

4 yıllık yüksekokulun binasına açılış yapıldı

4 yıllık yüksekokulun binasına açılış yapıldı

4 yıllık yüksekokulun binasına açılış yapıldı...
* Yard. Doç. Dr. Mehmet Ali Aktaş: Buraya İşletme Fakültesi nasip olur.

* Yasin Tekin: fakülte istiyoruz.Yurt olsun, lojman olsun, hizmet binası olsunher türlü desteği yerine getireceğiz.

* Ferda Polat: Belediye olarak eğitime katkı vermeye devam edeceğiz.

* Prof. Dr. Yusuf Şahin: Fakülte hususunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

* Cengiz Aydoğdu: Eğitimle icraat sahalarını geliştirmek durumundayız.

* Ahmet Gündoğdu: Fakülte konusunu YÖK Başkanıma ve Başbakanımıza taşıyalım.


2010 yılında İlçemize açılan Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun hizmet binası düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa; Bölgemiz Milletvekili TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yusuf Şahin, Belediye Başkanı Ferda Polat, Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin, Aksaray Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mehmet Ali Aktaş ile Meslek Yüksekokul Müdürü Yrd.Doç.Dr. Murat Yıldız ve Öğretim Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda daha sonra konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda, ilçemizde bir fakülte ihtiyacının olduğu ifade edilirken törene katılan Milletvekilleri de konuyla ilgileneceklerini belirtti.

KONUŞMALAR;
BURAYA ŞEREFLİKOÇHİSAR İŞLETME FAKÜLTESİ NASİP OLUR

Yüksekokul Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mehmet Ali Aktaş yaptığı konuşmasında; “Okulumuz Bakanlar Kurulu kararıyla 2010 yılında kurulmuş halen 616 öğrencimiz var. Ve iki bölüm aktif durumda. İki bölümün açılmasına da ramak kaldı, açmak arzusundayız.

Buraya dilerimki Sayın Rektörümüzün himayesinde bir fakülte, Şereflikoçhisar İşletme Fakültesi olarakda bir gün nasip olur” dedi.

ŞEREFLİKOÇHİSAR’A FAKÜLTE İSTİYORUZ
Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin; “2010-2011 döneminde Rektör Necdet Sağlam’la başlamıştık biz bu işe. Belediye Başkanımız, o zamanki İlçe Başkanımız Ferda Polat ve ben üçümüzün gayretleri ve Aksaray Üniversitesi ile YÖK’ün de desteği ile Şereflikoçhisar’da 4 yıllık bir Yüksekokul’unu açma izni çıktı. O dönemde de biz Ticaret Odası olarak bu binanın yapma sorumluluğunu üstlendik ve Elhamdülillah bunu da başarıyla tamamladık. Hizmete açtık. Biz Ticaret Odaları olarak amacımız; Kalkınmanın yerinde gerçekleştirilmesini istiyoruz. Ve Şereflikoçhisar ilçesi gibi yerlerin de göç vermemesi gerekiyor. Bu da nasıl olacak? Sosyalleşmeyle, eğitimle, sağlıkla ve kalkınmayla.

Aksaray Üniversitesi 2006 yılında kuruldu. Şuanda 25 bin öğrencisinin olduğunu öğrendim. Bu Şereflikoçhisar’ın nüfusuna yakın bir nüfus demek. Biz burada Fakülte istiyoruz. Bununla ilgili olarakta; yurt olsun, lojman olsun veyahut hizmet binası olsun her türlü desteği Ticaret Odası olarak hem de Şereflikoçhisar halkı olarak, bir işadamı olarak taahhüt ediyorum, yerine getireceğiz. Bu konuda hepinizden yardımlarınızı istiyoruz” dedi.

EĞİTİME KATKI VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Belediye Başkanı Ferda Polat; “Şereflikoçhisar Belediyesi olarak eğitime vermiş olduğumuz katkı her zaman en yüksek seviyededir. Şuanda bulunduğumuz mekan Şereflikoçhisar Belediyesi’nin arazisiydi. Burayı Aksaray Üniversitesi’ne tahsis ettik. Burdaki hedefimiz ilçemizdeki eğitim ve öğretim kalitesinin daha da yükselmesidir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şereflikoçhisar Belediyesi ve halkı olarak eğitime her türlü katkıyı vereceğimizi ifade etmek istiyorum.
Bu binanın yapımında emeği olan; Ticaret Odası Başkanıma, iş adamlarımıza, hayırsever hemşehrilerime ve Bölgemiz Milletvekillerine teşekkür ediyorum” dedi.

ŞEHRİMİZE TÜRKİYE’Yİ TAŞIYORUZ
Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, “ASܒnün tüm birimlerinin eşit kıymeti haiz olduğunu belirterek,  Şereflikoçhisar için de yatırımların sürdüğünü söyledi. Önümüzdeki yıl için Dış Ticaret Bölümünü açmayı planladıklarını ifade eden ASÜ Rektörü, “Pasif olan bölüm ve programları da, -akademisyen eksiklerini tamamlayarak, açmak arzusundayız. Böylece, buradaki okullarımız büyümeye devam edecek” dedi.

- Fakülte Hususunda Üzerimize Düşeni Yapmaya Hazırız -

ASܒde 25 bin öğrenci olduğunu ve nüfus olarak bakıldığında sembolik olarak Aksaray’ın en büyük ilçesinin ASÜ olduğunu kaydeden Şahin, bu durumun şehre pek çok bakımdan önemli katkılar sunduğunu söyledi. İlgili katkının sadece ekonomik olmadığına dikkat çeken Prof. Şahin, “Üniversiteler hem etkiler, hem de etkilenir. Bir yandan gelen öğrenciler yöreyle temas eder, diğer yandan da öğrenciler yöreyi etkiler ve katkı sunar. ASܒde Türkiye’nin her ilinden öğrenci var. Bu, şehrimize Türkiye’yi taşıyoruz anlamına geliyor. İlçedeki öğrenci sayımız da zaman içinde artacak. İlçemizdeki okullarımıza oldukça yüksek puanla öğrenci alıyoruz” dedi.

Şahin, konuşmasının son bölümünde fakülte taleplerine dair ise şunları söyledi: “Bu noktada bizim üzerimize düşen görevler var ama siyaseten de bu husus desteklenmeli. Talepler olgunlaşırsa biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu kampüs iki birimle faaliyetlerine devam ediyor ve binalara hayırseverlerin çok kıymetli destekleri oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.”

EĞİTİMLE İCRAAT SAHALARINI GELİŞTİRMEK DURUMUNDAYIZ
Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu; “Şereflikoçhisar’da eğitime bakıştaki perspektif düzgünlüğünün kendisini heyecanlandırdığını ve son derece mutlu ettiğini söyledi.

Aydoğdu, “1984 yılında Kaymakamlığa başladığımda ilçelerimiz ve beldelerimiz askeri tesisler isterdi. Şimdi ise fakülteler isteniyor. Ancak mesleki eğitimle üniversiteyi, eğitimle icraatı, üniversitedeki bilgiyle bu bilginin uygulandığı sahaları geliştirmek durumundayız. Bununla alakalı çalışmalarda mesafe almaya çalışıyoruz. Bu açıdan Şereflikoçhisar’da açtığımız bu okul benim için çok önemli. Başarılar diliyorum.Tebrik ediyorum.”dedi.

FAKÜLTE KONUSUNU YÖK BAŞKANIMA VE BAŞBAKANIMIZA TAŞIYALIM

Programda son konuşmayı Bölgemiz Milletvekili TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu yaptı.
Fakülte konusu ile ilgili olumlu konuşan Milletvekili Ahmet Gündoğdu; “Ticaret Odası Başkanımın burada gönülden yaptığı konuşmayı açık çek olarak kabul ediyorum ve bu sorunları birlikte hem YÖK Başkanımıza hem de Başbakanımıza taşıyalım. Öncülüğünü de dava arkadaşım Cengiz Beyle birlikte yapayım ve çözmek için elbirliği yapalım.” dedi.

ARTIK İHANET EDENLERE İŞİNE BAK DİYENLER VAR ÇOK ŞÜKÜR

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu eskiden “Ordu göreve” pankartının altında yürüyen Rektörler, akademisyenler olduğunu; şimdi ise -15 Temmuz gecesindeki gibi- orduda Mehmetçiğin elbisesine de, orduya da ihanet edenlere “İşine bak” diyen gençlerin, rektörlerin, hocaların olduğunu söyledi. Bunun şükredilmesi gereken bir tablo olduğuna değinen Gündoğdu, “Bazı konularda geç kalmışız. Adliyeye ayrılan payın 1.8 milyardan 25 milyara çıkartılmış olması, bu payı onlarca kat büyütmüş olmamız çok önemli. Ama bilimin teknolojiyle buluşmasındaki pay yetersiz. Yeniden Büyük Türkiye cümlesini içi dolu şekilde kuracaksak, istihbaratımızdan teknolojik teçhizatımıza kadar her şeyin yerli olması gerekiyor. Dün terörle mücadele ederken bile silahta, istihbaratta, dışa bağımlılık varken bugün %100 bundan kurtulmuş ve en az onun % 67’si, %100 yerli olmuşsa artık yerli, milli devlet modelinde, Üniversitelerin, Sivil Toplum Örgütlerinin, devletin, siyasetin birlikte kol kola yürüdüğü anlayışı kazanç olarak görmemiz ve bunu beslememiz lazım” şeklinde konuştu.

Gündoğdu, okulun yapımına emeği geçenlere de teşekkür ettiği konuşmasını, “Üniversitesiz bir ilimiz yok. Bu, 90 yılda yaptıklarımızı 15 yılda yaptığımız anlamına geliyor. Artık 15 yılda yaptığımızı da 3-4 yılda yapabilmemizin önünde hiçbir engel yok” dedi.

VATANI BÖLDÜRTMEYENLERE SELAM OLSUN
Gündoğdu konuşmasının sonunda; “Burada okuyacak gençlerimizin hem özgürlük sevdalısı olmasını, hem vatan sevdalısı olmasını istiyorum. Bu duyguyla mezun olmalarını diliyorum. Bu milletin farklı partilere oy verdiği olur, farklı düşünceleri olabilir; ama bu milletin kahir ekseriyetinin üç kırmızı çizgisi vardır; Ezanları dindirtmemek, bayrağı indirtmemek, vatanı böldürtmemek. Vatanı böldürtmeyenlere selam olsun. Sağolun, varolun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından protokol tarafından kurdele kesildi ve açılışı yapılan okulun donatıları gezildi.

Etkinlik öğle yemeği ve Cuma Namazının ardından sona erdi.


   2 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2972 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ozdilek
bazı illerde fakulte universiteler var açmak için açılıyor önce gelen öğrencilere yurt lazım bölge okulu veya eski ofisin olduğu yere şereflikoçhisar ticaret odası öğrenci yurdu ve uygulama oteli açsın bölge okulu eski kalorifer dairesinin olduğu alan park yeri ve dinlenme turistik tesis olarak açılsın bu vesile ile çok güzel bir alan olur önce büyükşehirlerdeki bazı fakulteleri ilçelere taşınsın bunun içinde en az nufusu 30000 üzerindeki ilçelere taşınsın ankara içerisindeki ankara üniversitesinin bazı bölümleri ve odtünün bazı bölümleri ilçemize taşınsın reklam için bölüm açılmasın ülkemizde çoğu ilçelerdeki yüksek okullar kapanıyor acaba neden adamlar yurt yok yer yok öğrenci gelip bakıyor öğrenci yurdu 500-1000-1500 tl öğrencinin babası nasıl bunu ödesin ülkemizin genelleme yaparsak yüzde 75 asgari ücretli bunun için önce yurt lazım ilçemize otomotiv bölümü açılsın iş makinaları bölümü açılsın karar büyüklerin
Emziği alınmış çocuk gibisiniz rumuzu ile yazan sayın aynalı gözlüklü, makamlar kalıcıdır idareciler geçicidir, gelen elbetteki geldiği gibi gitmesini de bilmelidir yeri ve zamanı geldiğinde. Söz konusu olan ilçe menfaatidir. Rektör bey hazır uygulama oteli olacak bir binayı teklif etmişken, yazık değilmi milletin 6 milyon lira parasına. Bir odada koğuşlara doldurulmuş gibi kalan öğrencilere yazık değilmi? Siz neyin peşindesiniz.
Meb turizm
Yorum yapan yüksekokul turizm bölümü ile meb ticaret meslek turizm karışmış.yüksekokulda turizm bölümü öğrenci olmadığından kapalı . Meslek lisesindede duyduğum kadarıyla 10-11 öğrenciyi uygulama oteli açılacak diye kaydetmişler.
Emziği alınmış çocuk gibisiniz
Ne hikmetse konu milli eğitim olunca kalemler bollaşıyor,ne biçim bir yara açıldıysa bu yara gittikçe genişliyor ,erik kurusu karnınızda iyice şişecek acıyorum çıkışı zor olacak..
Sayın Hakan bey yada mercek bey nasıl olsa ikisinde aynı kişi,rektör size turizm otelcilik için eski bölge trafik binasını teklif etti mi etmedi mi. Burası hazır.misafir hane az bir masraf ile turizm otelcilik uygulama haline getiren bilirsiniz dedi mi demedi mi. Siz hala ne inadına 6 milyonu harcayacagim diyorsunuz, d
vicdan
Hakan bey yine aynalı gözlükleri çıkarmadan hesap yapmış herhalde. Gönlünden geçenleri yazmış.
Yazık
Yorumlara şöyle bir bakıyorum 3 /5 öğrenci için anladığım kadar uygula turizm olacakmış . Yorum yapan arkadaşlara hak veriyorum.koçhisar da bir sürü atıl binalar var.yatılı bölge de boş binalar var.çarşı içinde rehberliğin alt katı ,öğretmen evinde de staj yapabilirler.o bina aksaray üniversitesine verilsin yeni bölümler açılacakmış.verin binayı birkaç yıl sonra birkaç bölüm daha gelir
hakanın hesabı çok kuvvetli. Sen 3 kişilik odaya doldur 9 kişiyi sonrada kapasite fazlası var de. Ayıp be, Hakan bey kendi çocuğunuz olsa aynı şartlarda kalmasını istermisiniz.Reis duymasın bu dokuz kişilik koğuş sistemini.Sen 9 kişiyi bir odaya doldur, sonrada git 27 öğrenci için 6,5 milyonlira para harcayıp uygulam oteli yap. çok ayıp. çooook.
Hakan bey hesabınıza bayıldım. Sızın gıbı degerlerı kaybetmemek gerek. Hemde keş para
Oyku
Lokal veya turizm okulu ilçeye bir katkı sağlamaz sadece olsun diye yapılması harcanacak paray a yazık. Yaşlılara yönelik bir çalışma olabilir.çengel gazetesi haber yaparak okuyucuların Filirlrini alabilir
U
Hakan
En önemlisi de bırakın birbirinizi yemeyi de ilçeye adam gibi bölümler açtırın gücünüz yetiyorsa.
İlçenin kronik rahatsızlığı ne isteyeceğini bilmemek.Güç bende deyip ilçede gövde gösterisi yapanlar birilerini bir yerden aldırıp avanesini bir yerlere getirmek için uğraştıkları kadar ilçe için uğraşsalardı Şereflikoçhisar ihya olurdu.
Düşünsenize Şereflikoçhisarlı biri kaç yıl ekonomi bakanlığı yaptı. Bizim büyük siyasetçiler de gittiler ekonomi bakanından müdürlük istediler.
Trajikomikden de öte bir durum. Müdürcülük oynamaktan başka bir icraat bilmeyen siyasetçiler olduğu sürece yakında köy oluruz. İlçede hiç siyasetçi olmasa emin olun işler daha iyi olur. Hiç olmazsa yapılacak olan bir iş varsa köstek olan olmaz.
Hakan
Yorum yapan arkadaşlar ya haberi okumamışlar ilçeden haberleri yok ya da maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.
Bakın Yüksekokul Müdürü ne demiş? Halen 616 öğrencimiz bulunmaktadır.
Bu öğrencilerin yaklaşık 200 tanesi Şereflikoçhisarlı.Dışardan gelen öğrenci sayısı 400.
İlçemizdeki KYK yurtlarının kapasitesi nedir sizce?
Kapasite 512 öğrenci. Yurt yurt diyenler alın size yurt.
Türkiyedeki üniversite öğrencilerinin yurtlarda barınma oranı %30 civarıdır. İlçe olarak ne hikmetse bütün işimizi gücümüzü bıraktık olmayan öğrencilere yurt yapma yarışına girdik.
Yurt yapılsın 600 öğrenci gelsin çarşı esnafına 6000 bin nakit para hesabına gelirsek eğer yok öyle bir hesap. Öğrenci gelecek ilçe dışındaki yurtta kalacak yemeğini oradan yiyecek haftada bir çarşıya çıkacak ve esnafa keş 1000 tl bırakacak. Sen şehrin dışına yurt yaparsan dolmuşçusu da kazanamaz, emlakçısı da kazanamaz esnafı da kazanamaz.Öğrenci gelsin esnaf kazansın diyorsan bırakın yurt yapmayı mevcut kapasiteyi düşürün.
Sosyal medyada bir fotoğraf var. Protokolün yanında müdür bey elleri arkada duruyor. Bu durum acaba bilinçli olarak mı yapılıyor ve ya farkında olmadan mı? Bu duruma sayın vekilin ve Rektör beyin tepki gösterdiği söyleniyor. Eğer bu hareketi müdür bey bilinçli yapıyorsa neye güveniyor? Bir de MERCEK rumuzlu yorumcunun söyledikleri ile gerçek çelişiyor. Geçen yıl bir çok öğrenci yurt bulamadığı için kayıt yaptırtmadan geri döndü. Lütfen olayı saptırmayalım.
MERCEK
sayın yorumcular hepinizin yorumları aynı kalemden çıkmışa benziyor.insaf el insaf yahu bilen de yazıyor bilmeyen de.klişe bir laf varya "ağzı olan konuşuyor" diye.arkadaşlar burası KYK (kredi ve Yurtlar Kurumu)'ya teklif edildi ve yetkilileri bizim ihtiyacımız yok dediler.daha sonra hırsızlar her gün bir şey çalmaya başladı bina talan edilmeye başlandı.yetkililer de böyle bir tasarrufta bulundular.başka projesi olanlar çıksaydı ya.ilçemizdeki yurtların doluluk oranı %74 yani yurtlarımızın %26 'sı boş.bu öğrenciler nerede kalacakmış ta orada okeye döneceklermiş te.yurtta kalmak isteyip te açıkta kalan hiç kimse yok.kelli felli siyasetçilerimiz var şimdiye kadar niye değerlendirmediler veya eski hastane gibi yıksalardı.beyler at gözlüklerinizi artık bir kenara koyun.
cafer
bu okul gecen sene kapılar pencereler bütün kış boyunca açık kaldı bütün tesisat donduruldu! spor salonunun cadırı bakımsızlıktan yırtıldı, pencereler kırıldı, okulun içindeki eşyalar talan edildi kim nereye götürdü belli değil. sayın müdürüm elinizde 1 tane eleman yokmuydu burada görev yapacak. devlet malı bu kadar mı ucuz. devletin malını bindiğiniz araba kadar değeri yok mu?
Koçhisarlı
Şimdiye kadar nerdelermiş yurt yapmak isteyenler 2 yıldır bina bomboş beceriksizler elin taşına koymamışlar elden çıkarmak istemişler şimdi bir faliyet ortaya çıkıncamı kıymete bindi sekteye uğratılıyor proje yazık sizin gibi idarecilere vay ilçem vay
Hadi
Okeye dönmek için 6 milyon yani eski para ile 6 trilyon yatıracaklar. Birde turizm otelcilik öğrencilerine bedavadan kendilerine hizmet ettirecekler.bat dünya bat
Hamdi
Okul yurt olursa 600 öğrenci kalacak her öğrenci ayda 1000 TL harcama çarşı esnafına ayda 600 000 TL nakit para demek. Sayın müdür bu hesabı iyi yapar aslında geçmişi esnaflık tan gelme nede olsa
Hamdi
Okul yurt olursa 600 öğrenci kalacak her öğrenci ayda 1000 TL harcama çarşı esnafına ayda 600 000 TL nakit para demek. Sayın müdür bu hesabı iyi yapar aslında geçmişi esnaflık tan gelme nede olsa
Memet
Malum bina çok yakında eski devlet hastanesi neden farksız olacak.dış kapılar parçalanmış.içerisi ne durumda acaba .yazık milli servet
Lokal olsun
Yorum yapan arkadaşlara katılıyorum eksik olmuş bilardo da olsun oda olsun geç olunca orda yatarık yemek olsun kahvaltı söz olmaz.üç beş idareci olsun devlette para çok okeye 4 .olurlar .memur olsun bolca hizmetli olsun.daha ne olsun.napcan yurdu.aksarayda 25 000 öğrenci varmış.okul burda olsun öğrenciler Aksaray'a gidiş geliş yapsın.parası olan lokalde kalsın.
Aztuzlu
Yurt sıkıntısı giderilmeden akademisyen hocalara mobing yapilmadan ve mevcut yönetim değişmeden yani zihniyet düzeltilmeden ilçemizin kalkınması malesef imkansız
cafer
Turizm okulu yapılsın içinde lokali de olsun orada okeye dönerik ne güzel şehrin ortasındaki lokalde herkesin gözü önünde bize de yazıh gardaşım. memleketimizede hayırlı uğurlu olur.
İyi tamam da bu öğrenciler burada hangi yurtta kalacaklar?. O kadar malum yapıdan devralınan boş bina var öğrenciler ya kayıt yaptırmadan gidiyor ya da sersefil arada kalıyor. Birileri de tutmuş binayı 15-20 turizcmci öğrenci staj yapacak diye otel yapmaya çalışıyor. 400-500 öğrenci gelse mi iyi olur ilçe ekonomisi için, yoksa uygulama oteli yapılıp gözden ırak bir yerde okeye dönülecek bir yer mi olsa iyi olur.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]