01 Kasım 2017, 12:53 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Cumhuriyet’in 94. yılı gecikmeli olarak kutlandı

Cumhuriyet’in 94. yılı gecikmeli olarak kutlandı

Cumhuriyet’in 94. yılı gecikmeli olarak kutlandı...
Cumhuriyeti’mizin 94.yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşkuyla kutlandı. Ancak ilçemizde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı, hava muhalefeti nedeniyle 30 Ekim 2017 Pazartesi gününe ertelendi.

Kutlama proğramı 28 Ekim 2017 Cumartesi günü hükümet konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından buradaki proğram sona erdi.

Şehir stadyumunda Pazartesi günü saat 14.00’da başlayan programda ilk olarak; Kaymakam Sedat Yıldırım, Garnizon Komutanı Topçu Albay Nuri Dilsiz ve Belediye Başkanı Ferda Polat ilçemizdeki kurum, ilkokul, Ortaokul ve Lise yöneticilerinin tüm öğretmenlerin, öğrencilerin, askeri personelin ve halkın bayramını kutladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Sedat Yıldırım yaptı.

Kaymakam Yıldırım; “Büyük Atatürk bundan 94 yıl önce kurduğun Türkiye Cumhuriyeti Devleti; her türlü olumsuzluklara, her türlü oyunlara rağmen bugün ordusuyla, polisiyle, memuruyla, işçisiyle, esnafıyla, 40 milyon genci, 80 milyon vatanseveriyle dimdik ayaktadır” dediği konuşmasında şunları söyledi;

“Bugün kuruluş yıldönümünü kutladığımız Türkiye Cumhuriyet’inden önce bağımsızlık aşığı bu devletin son devleti olan Osmanlı İmparatorluğu 19.yüzyılın sonlarında tüm alanlarda güç kaybetmiş, 20.yüzyılın başlarında 1.dünya savaşına girmiş, 1918 yılında mağlup devletler safında yer alarak adeta ölüm fermanı anlamına gelen Mondros mütarekesine imza atmıştır. Mondros Mütakeresinden sonra mütakere maddelerini uygulamaya koyan galip devletler, Anadolu’nun dört bir tarafını işgal etmiş, Osmanlı Ordusu terhis edilmiş, tersanelerine el konulmuş.

Peki asırlardır hür yaşamış bir millet, bu ahval ve şearet içerisinde ne yapacaktı? Manda ve himayeyi kabul mu edecekti? Başka devletlerin hükümdarlığı altında mı yaşayacaktı? Elbetteki hayır.

Çanakkale Savaşlarının bu millete emanet ettiği, bu millete kazandırdığı, büyük komutan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkarak bağımsız bir devlet kurmak için Anadolu’nun çeşitli yerlerinde Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’da kongreler düzenleyerek yeni bir devleti kurmanın gerekliliğini, bu milletin ruhuna adeta ilmek ilmek işlemişti.

Bu çalışmalardan  sonra 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılmış, Büyük Millet Meclisinin açılmasından sonra daha önce Milis kuvvetlerle yapılan kurtuluş mücadelesi artık düzenli ordularla yapılmaya başlanmış. Birinci ve İkinci İnönü Zaferleri, Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi kazanıldıktan sonra büyük ölçüde yurt düşman işgalinden temizlenmiş. Bu aşamadan sonra Mustafa Kemal Paşa diplomatik dehasını da ortaya koyarak çeşitli antlaşmalar imzaladıktan sonra bundan 94 yıl önce 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuş. Bu milletin tarihine, yaşamına en uygun rejimi ilan ederek bağımsız, demokratik Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuştur”şeklinde konuştu.

Gençlere seslenen Kaymakam Sedat Yıldırım;
Büyük Atatürk’ün; “Cumhuriyet’i biz kurduk, O’nu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” dediği sevgili Gençler;
Cumhuriyeti ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek için çok çalışmalısınız. Atatürk ilke ve İnkılapları doğrultusunda geçmişi, tarihimizi çok iyi analiz ederek içinde bulunduğunuz ahvali şeraiti iyi değerlendirerek Türkiye Cumhuriyet’i Devletini aydınlık yarınlara taşımak için çok çalışmalısınız.” şeklinde konuştu.

Yıldırım konuşmasında Öğretmenlere de seslendi.
“Yine büyük Atatürk’ün “yeni nesil sizlerin eseridir, eseri olacaktır”  dediği Cumhuriyet’in sevgili öğretmenleri; Büyük Atatürk bu sözüyle omuzlarınıza çok ağır, taşınmazı çok ağır ancak bir o kadarda kutsal vazifeyi yüklemiştir. Sizde bu vazifenin bilinci içerisinde Cumhuriyet gençliğini yetiştirirken kendinizi yenilemeli, geliştirmelisiniz. Bulunduğunuz her ortamda, her kademede, her şeyinizle; bilgi, beceri, vizyonunuzla Cumhuriyet öğretmeni olduğunuzu fark ettirmelisiniz. Sizin adınıza bu hususta güvencim tamdır.

Yıldırım konuşmasının sonunda Şereflikoçhisar halkına seslendi;
“Çok değerli Şereflikoçhisarlılar, çok değerli halkımız;
Cumhuriyet’in kuruluşundan, Cumhuriyetin kurulduktan bugüne kadar muhafaza ve müdafaasında şehitler veren, Gaziler çıkaran kahraman Şereflikoçhisarlılar;
15 Temmuz ve benzeri darbeleri kalkışma olduğu zaman tankın, topun, tüfeğin önüne İstiklal ve İstikbalimiz için karşı koyacak, göğüslerini siper edeceğinden emin olduğum sevgili Koçhisarlılar;
Mesele vatan meselesi olunca kalkışmalar olduğu zaman dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep, siyasi görüşü bir kenara bırakarak aynı 15 Temmuz’da olduğu gibi vatan ortak paydasında birleştirerek söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyerek birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekir.
Büyük Atatürk bundan 94 yıl önce kurduğun Türkiye Cumhuriyeti Devleti; her türlü olumsuzluklara, her türlü oyunlara rağmen bugün ordusuyla, polisiyle, memuruyla, işçisiyle, esnafıyla, 40 milyon genci, 80 milyon vatanseveriyle dimdik ayaktadır.
Yaşasın Cumhuriyet. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun” dedi.

Kaymakam Sedat Yıldırım’ın konuşmasından sonra Tuzgölü Anadolu Lisesi öğrencisi Meryem Yeşilöz tarafından “Bu Vatan Kimin” adlı şiirini ve yine aynı okulun öğrencisi Döne Rana Işlak tarafından da “Bayrak” adlı şiir okundu.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programında ilk defa bu yıl yapılan; 7 Bölgemize ait halk oyunları gösterisi beğeniyle izlenildi. Stadyumun ortasına çizilen Türkiye haritasında 7 bölgeye ait ekipler, o bölgenin oyunlarını oynadılar.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bir ilk görüldü ve Kaymakamlık tarafından törene katılan öğrenci ve vatandaşlara ikram paketi dağıtıldı.

Program tören geçişinin ardından sona erdi.      2 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1616 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para