01 Kasım 2017, 12:07 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Tuz Gölü’nde Cumhuriyet Bayramı

Tuz Gölü’nde Cumhuriyet Bayramı

Atamızın bizlere en büyük armağanı olan Cumhuriyetimizin....


Atamızın bizlere en büyük armağanı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94’ncü yıl dönümü yurdun dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlandı.

Bu yıl önceki yıllara nazaran daha bir önem verildiğini gözlemlediğimiz ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız’  özellikle büyük şehirlerimizde tam bir bayram havasında geçmiş! Meşaleli yürüyüşler- sokak eğlenceleri-cumhuriyet baloları-ünlü sanatçıların konserleri-havai fişek gösterileri… Kutlamalara doyamamışlar!  (Ne güzel)

Bizler de onları televizyon ekranlarından ve sosyal medyadan takip ettik! Doğrusunu söylemek gerekirse takip ederken de çok imrendik! Çünkü o anlarda bizim eller pek sessizdi!

İlçemizde yurt genelinin aksine bu sene hiç bayram havası yoktu. Bunun nedeni; bayramın  pazara denk gelmesi olabilir, Pazar günü stadyumda yapılacağı söylenen kutlamaların ertesi güne ertelenmesi olabilir, ertesi gün kutlanan bayramdan çoğu kimsenin haberinin olmaması olabilir!  Esnafın ‘artık bitsin!’ diye beklediği kazı çalışmaları  olabilir zira çarşıda adamakıllı  göze çarpacak yoğunlukta  bayrak bile yoktu!

Hal böyle olunca; Başka yerlerdeki  coşkulu bayram kutlamalarını ekrandan izlerken kendi kendime ‘Keşke bende orada olsaydım!’ dedim.

Ankara’da olmak isterdim. O gün Ankara’da olup Anıt Kabri ziyaret etmek atamızın huzurunda bende saygı duruşuna geçmek,  çiçek bırakmak, ona ve silah arkadaşlarına ve şehitlerimize  bize cumhuriyeti armağan ettikleri için ne kadar minnettar olduğumu söyleyip onlara (orada) dua etmek isterdim. Ardından Cumhuriyet yürüyüşüne  katılıp o güzel kalabalıkla gece yarısına kadar bende yürümek isterdim.

İzmir’de olmak isterdim. İzmir’in Bayraklı ilçesinde muhteşem bir gösteri hazırlamışlar. Atamızın en sevdiği oyun olan Zeybek oyununu 4000 kişi aynı anda oynamış. Finalinde birleşerek Atatürk’ün renkli kalpaklı bir portresini oluşturuyorlar! (herkes görmüştür) Orada olup ekrandan değil de gözlerimle görmek isterdim.

Antalya’da olmak isterdim. Antalyalıların geleneksel hale getirdikleri meşaleli yürüyüşünde! Yirmi  bin kişinin 400 metrelik bayrağımızı  marşlar eşliğinde taşıdığı yürüyüşte. Bende  bayrağımızın bir ucundan tutup o kalabalıkla beraber kilometrelerce yürümek isterdim.

İstanbul’da olmak isterdim. Elleri Atatürk bayraklı  binlerce insanın marşlar eşliğinde yürüdüğü o kalabalıkların içinde olmak!  Havai fişek gösterileri izlemek!  Bende öyle bir bayram atmosferini solumak isterdim.

Gurbette olmak isterdim.  Dünyanın dört bir tarafında yaşayan gurbetçilerimizin çocukları almışlar ellerine mikrofonu artık buralarda okuyamadığımız andımızı okuyorlar. Ne mutlu Türküm diyene!

Bu etkinliklerden en çok hoşuma giden Bayraklı ilçesinde 4000 kişinin Atatürk portresi oluşturmasıydı. Sosyal medyada binlerce kez görüntülendi ve paylaşıldı! Benim aklıma da şöyle bir  fikir getirdi.    

Her dönem-her fırsatta Tuz Gölü’ne turist çekelim diye çabalayan yerel yöneticilerimize buradan bir öneri!

Bu sene böyle geçti de - gel seneye inşallah! Bu bayram kutlamalarını Tuz Gölü’nde düşünseler.  

Örneğin: Bayrak kırmızısı formalar giymiş öğrenciler bembeyaz gölümüzün üzerinde bayrağımızı resimleseler. Yukarıdan fotoğrafları çekilse! Öğrenciler gösterilerini gölün üzerinde sergileseler…

‘Tuz Gölü’nde Cumhuriyet Bayramı’ ne kadar orijinal olur!

Hem Tuz Gölü merak edilir-hem tanıtımı olur-hem sesimizi duyururuz-hem de arşivlere geçeriz! Hakkıyla da bir ‘Cumhuriyet Bayramı’  kutlarız! Fena mı olur!

Doğum günün kutlu olsun Türkiyem! Daha nice nice yıllara…


   2 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1488 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]