01 Kasım 2017, 11:59 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar Tutkunu Bir Bilim İnsanı

Şereflikoçhisar Tutkunu Bir Bilim İnsanı

Aksaray Üniversitesi, Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Bölümünde...


Aksaray Üniversitesi, Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Bölümü’nde görev yapan Yrd.Doç.Dr. Meltem Keskin Köylü hanımı, Şereflikoçhisar’a geldiği ilk günden bu yana tanıyorum desem yeridir.  Yüksek lisans yaptığım dönemde de kendisini daha yakından tanıma fırsatı buldum. Zorlaştırmayan kolaylaştıran bir öğretmendi, öğretmenimdi. Meltem öğretmenin en önemli özelliklerinden biri de Şereflikoçhisar tutkunu olmasıdır. Hem sohbetlerinde hem de yazdığı bilimsel makalelerde Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü’nden coşkuyla bahseder.  Şereflikoçhisar sevdası kendini belli eder.  Şereflikoçhisar’da imece usulü çıkan ‘’Tuzyolu Dergisine’’ de yazıları ve fikirleri ile desteğini de esirgememiştir.

Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü ile ilgili son makalesi ‘’Tuz Gölü’nün Finansal Yatırım Değeri Ve Ekonomik Büyümeye Katkısı’’ oldu.  Bizim de bu makaleden faydalanmamız için bilgilendirdi. Teşekkür ediyorum. Meltem hanımın, makalesinin tam metnini bu köşede, siz değerli okuyuculara sunmam mümkün değil. Ama makalenin genel çerçevesini paylaşıp daha derin bilgi sahibi olmak isteyenler için internet uzantısını yazının sonunda paylaşacağım.

Yrd.Doç.Dr. Meltem Keskin Köylü, makalesinin özünde;

‘’Anadolu’nun ortasında Aksaray, Ankara ve Konya sınırları içerisinde yer alan doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla Tuz Gölü mucizevi doğal bir mirastır. “Bozkırın Gelinliği” olarak adlandırılan Tuz Gölü, Türkiye’de üretilen tuzun büyük bir kısmının da sağlandığı göl ekonomik açıdan da önemli bir değerdir.

Tuz Gölü’nün özellikle Şereflikoçhisar bölgesinde bulunan irili ufaklı tuz işletmeleri için yarattığı ekonomik değer; Koyuncu Kaldırım Tuzlası, Kayacık Tuzlası ve bu bölgede bulunan tuz işletmeleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.
Çalışmanın amacı;
Tuz Gölü’nün Şereflikoçhisar ilçesinde yarattığı ekonomik katkıyı belirlemek ve bu katkının verimli, sürdürülebilir ve etkin kullanılmasını sağlamaktır.’’

Yrd.Doç.Dr. Meltem Keskin Köylü, makalesinin sonuç ve öneriler kısmında;

Bu kadar değerli kaynak sayesinde ülkeye döviz sağlamanın yanı sıra nitelikli istihdam yaratmak, çıkarılan tuzu işleyerek yan ürün veya son ürün haline getirecek sektörleri desteklemek ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayacaktır. Bölgede yerel tuz işleyen işletmelerin sürdürülebilirliğinin devam etmesi için, üretim maliyetlerini düşürerek, ürün çeşitliliğini artırması ve tüketicilerin beklentilerinin üzerine çıkmak için önlemler almaları gerekmektedir.

Tuz Gölü’nün kıyısında konumlanan Şereflikoçhisar’da üretilen tuz maliyetini düşürebilmesinin bir yöntemi ulaştırma maliyetlerini aşağı çekmekten geçmektedir. Bölgede sermaye birikiminin oluşmasında doğrudan ve dolaylı katkı sağlamak özellikle doğayla barışık sanayicilere yörenin üstün yönleri hakkında bilgi vermek ve sermaye akışını sağlayacak teşviklerin yapılması bölge için önemli olarak görülmektedir.

Bölgede teknik altyapı işlemleri tamamlanmalıdır. Bölge ile yapılan tanıtım ve bilimsel çalışmalarda oluşabilecek bürokratik engellerin ortadan kaldırılması da önemlidir. Ülkemizin böyle bir marka değerini sadece yurt dışında değil yurt içinde de tanıtımı için gerekli çalışmaları ve yatırımları yapmamız gerekir.

Tuz Gölü’ne ilişkin tüm çalışmaların toplandığı ve konuyla ilgili çalışma yapacaklara olanak sağlayan ve araştırma geliştirme çalışmalarının yapılacağı enstitüsü gibi bir araştırma kurumun sadece Tuz Gölü’ne özel kurulması bölgeye sağlayabileceğimiz en büyük yatırımlardan biridir.

‘’Tuz Gölü’nün Finansal Yatırım Değeri Ve Ekonomik Büyümeye Katkısı’’ makalesinin internet uzantısı: http://www.javstudies.com/Makaleler/684037336_11.%20ID-554.%20Meltem%20KESK%C4%B0N%20K%C3%96YL%C3%9C_127-137.pdf      2 Kasım 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1740 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Meltem Keskin Köylü
Sayın Gündüz,
Koridor köşenizde yazılarınızı sürekli olarak takip ediyorum. Sadece köşe yazılarınızı değil kitabınızı ve diğer eserlerinizi yaptığım bilimsel çalışmalarımda değerlendiriyorum. Bu haftaki köşe yazınızı her hafta yaptığım gibi büyük bir dikkatle okudum. Adımın ve yaptığım çalışmaların üzerine adeta yıldız tozu serpeleyerek köşenizde yeni bir sihir yaratmışsınız.   
Bana, bu haftaki köşe yazınızla, bir insanın hayatta alabileceği paha biçilemeyecek değerde ve anılarımın en kıymetli yerinde özenle saklayacağım bir hediye verdiniz.
Benim için sizin gibi entelektüel birikimli, geleceğimizin mimarlığını yapan, güçlü kalemi olan öncü ve örnek öğretmenimle tanışmış olmak onur ve şereftir.
Saygılarımla
Dr. Meltem Keskin Köylü
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.079 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para