25 Ekim 2017, 13:57 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Nezehat Göçmen; Şereflikoçhisar bir marka olmalı

Nezehat Göçmen; Şereflikoçhisar bir marka olmalı

Şereflikoçhisar Anadolu’nun ortasında her şeyiyle bir marka olmalı...
Eğitimci - Yazar Nezahat Göçmen:
“Şereflikoçhisar Anadolu’nun ortasında her şeyiyle bir marka olmalı”


Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Güneştepe’de Ticaret Odası Başkanlığının  sponsorluğunda Meryem Zorlu’nun organize ettiği yemekli  bir toplantı düzenlendi.

İlçemiz kadınlarının yoğunlukta olduğu toplantıya baş konuk olarak  aslen Şereflikoçhisarlı olup İstanbul’da ikamet eden  hemşerimiz Eğitimci-Yazar Nezahat Göçmen katıldı.

Toplantı, Başkan Yasin Tekin’in açılış konuşmasının  ardından söz alan Eğitimci/Yazar Nezahat Göçmen’in;  ilçemiz ve  ilçemiz kadınlarına yönelik hayata geçirmek istediği plan ve projelerini anlattığı konuşmasıyla devam etti.

Sözlerine “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” diye başlayan Nezahat Göçmen, eğitimini ilçemizde tamamladığını ve buradan  25 yıl önce ayrıldığını belirterek  ‘Yüreğim beni Koçhisara getirdi’ diyerek  ilçeye olan özlemini dile getirdi.

Konuşmasında markalaşma vurgusu yapan Nezahat Göçmen; ‘Efsenaye göre damat kahvesine ilk tuz atılan yer Şereflikoçhisar, bunu herkese duyurmalıyız. Tuz Gölü  beyaz bir cennet. Gölümüzü tanıtacak etkinlikler yapmalıyız.  Yazarı olduğum gazete ve sitelerle, dolunayda Tuz Gölü’nde yemek yemek gibi buluşma etkinliğimiz olacak. Belli zamanlarda gölümüzün tuzu kristalleşiyor ve harika bir görünüm alıyor. Bundan yola çıkarak uluslararası kristal fest etkinliği yapmak istiyoruz hatta adımızı duyurmak adına güzellik yarışması bile olabilir neden olmasın? Tuz Gölü’müzü tanıtalım turizme kazandıralım, tuzumuzu markalaştıralım.’ Dedi.

Gezip gördüğü yerlerden ve Beypazarı ilçesinden örnekler vererek konuşmasına devam eden Göçmen;  “Koçhisarımızın çok zengin mutfağı var. İnanın şimdiye kadar ismini duymadığım bir sürü yemek çeşidi önüme geldi. Bunları değerlendireceğiz. Tahinli pidemiz, bazlamamız, sarmamız, eriştemiz, mantımız, bulgurumuz, kavunumuz vb. bir çok ürünümüz var. Bizde yapabiliriz. Bizde pidemizi bize has yemeklerimizi markalaştırabilir iç ve dış pazarda satabiliriz. Bu zor değil yeter ki isteyelim. Neden marketlerde kendi bazlamamız değil de yabancı bazlamalar satılsın! Yeni fikirler bulalım! Örneğin Mustafacık kavunumuzdan kavunlu dondurma yapabilir ve kendi adımızla tanıtabiliriz.’ Dedi. 

‘Her şeyimiz var ama hiçbir şeyimiz yok’  diyen Nezahat Göçmen markalaşma vurgusunu tekrarlayarak “Şereflikoçhisar Anadolu’nun ortasında her şeyiyle bir marka olmalı” dedi.

Bir kadının dünyayı değiştirebileceğini, İlçemiz kadınlarının istedikleri taktirde bunu başarabileceklerini, bunun yolunun da  kadınların dernek ve kooperatif çatısı altında toplanmakla mümkün olabileceğini belirtti.

Şereflikoçhisar’ı tanıtmak için çeşitli kültür-sanat festivali gibi etkinlikleri düzenlemek istediğini de sözlerine ekleyen Nezahat Göçmen, ‘İlçemizi tanıtmak için  çalıştığım gazetede  tam sayfa yer vereceğim ve televizyon programı yapacağım’ dedi. 

Son olarak  ilçe tarihinde bir ilki gerçekleştirmek istediğini söylesöyleyen Göçmen “Şereflikoçhisar Yöresel Yemek Kitabı” çıkarmak kültürümüze katkı sağlamak istiyorum. Bunun için herkesten yardım bekliyorum. Yazılı veya videolu tariflerinizi gönderebilirseniz; Şereflikoçhisar yöresel yemekleri adı altında da internet sitesi kurabiliriz.” Dedi.

Toplantıda yeniden söz alan Başkan Yasin Tekin, herhangi bir fikir yada proje ile gelen, üreten kadınlara kendilerinin her türlü desteği verecekleri, stant-dükkan-satış-pazarlama gibi konularda yardımcı olacakları sözünü verdi. Ayrıca hazırlanacak yemek kitabında da desteklerini esirgemeyeceklerini söyledi.

Konuklardan Araştırmacı-Sosyolog Muammer Çelik; yurt dışında yaşadığını  söyleyerek ‘Medeniyetin başlangıcı kadındır; bir kadın her şeyi değiştirebilir.  İlçeye sahip çıkalım. Bende her türlü desteğe varım” dedi.

Katılımın yoğun olduğu toplantı da; Şereflikoçhisar’ın ekonomik, tarımsal, sosyal, kültürel, sanat, turizm alanında Türk ve dünya pazarında yer alması gibi pek çok konu konuşuldu. Kurulan stanttaki  yöresel yiyecekler tanıtıldı.  Toplantı sonunda katılımcılar karşılıklı fikir alışverişinde bulundular ve Şereflikoçhisarın  eski gelenekleri yaşatmak amacı ile 12 Aralık’da  ‘komşu tabağı’ günü etkinliğinde buluşmak üzere sözleştiler.

(Dilek KARACAN)

  26 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4658 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


The Citizen
İnşallah diyelim..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]