25 Ekim 2017, 13:50 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Muhtarlar Ankara'da buluştu

Muhtarlar Ankara'da buluştu

Ankara Valiliği ‘Muhtarlar Buluşması’ toplantısı düzenledi...


Ankara Valiliği ‘Muhtarlar Buluşması’ toplantısı düzenledi
Toplantıda İlçemizi temsilen Kale Mahallesi Muhtarı Galip Mutlu konuştu


19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Ankara Valiliğince “Muhtarlar Buluşması” düzenlendi.

Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Ankara Valisi Ercan Topaca, Mahalli İdareler Genel Müdürü, Muhtarlar Daire Başkanı, muhtarlar ve davetliler katıldı.

25 İlçeden 9’ar muhtarın katıldığı programda, muhtarlar adına Şereflikoçhisar Kale Mahallesi
muhtarı Galip Mutlu bir konuşma yaptı. Muhtar Galip Mutlu yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

“Muhtarlık yaklaşık 200 yıl geçmişi olan bir müessesedir. Yine muhtarlık ülkemizde yerel demokrasinin en temel ve en eski örneğidir. Biz muhtarlar, siyasi kimliği olmadan seçimlere gireriz. Ancak, seçildikten sonra devletimizin, hükümetimizin emrinde devlet görevlilerimiz ile koordineli bir şekilde hizmet etmeye çalışırız.

Türk idari sistemi içinde en küçük yönetim birimi olarak gözüksek de başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin tüm kademelerinde dikkate alınmamız ve değer verilmemiz bizleri çok bahtiyar kılmaktadır ve çalışma şevkimizi artırmaktadır.

Yıllardır hiçbir maddi beklenti içerisinde olmadan çalışan biz muhtarların, AK Parti hükümeti döneminde özlük hakları iyileştirilmiştir.

Bu anlamda, tüm muhtar arkadaşlarım adına, hükümet yetkililerimize, şükranlarımı sunuyorum.

İlimiz Ankara’da Şereflikoçhisar İlçemiz ile birlikte bazı uzak İlçeler 2014 yılında Büyükşehir kapsamına alınmıştır.

Bu tarihten sonra Büyükşehir Belediyemizin, ilçelerimizde, mahallelerimizde ciddi hizmetleri olmaktadır.

Sayın Bakanım, Sayın Valim Şereflikoçhisar İlçemiz ile birlikte Ankara İl merkezine uzak bazı ilçelerimizin iki temel sorununu kısaca arz etmek isterim.

Birinci sorunumuz;
Her ne kadar mahalle statüsüne alınsak da, bazı mahallelerimizde köysel faaliyetlerimiz kapsamında özellikle hayvancılıkla uğraşımıza devam etmektedir.

Hayvanlarımızı mecburen su sayaçları takılı olan şebekeden sulamak durumunda kalıyoruz. Bu da ciddi anlamda yüklü su faturaları ödememize sebep olmaktadır.

İkinci sorumumuz;
Köyden mahalleye dönen ve ilçe merkezine 40-50 hatta 60 km uzakta bulunan ve yine köysel faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz mahallelerde yapmakta olduğumuz inşaatlarla ilgili proje ve ruhsat harçları çok yüksektir.

İlçe merkezinde yapılan bir konut için ödenen proje ve ruhsat harcı kadar bedeli çok uzak mahallelerde yaptığımız inşaatlar içinde ödemekteyiz.

Arz ettiğimi bu iki hususla ilgili olarak Büyükşehir Belediyemiz veya hükümetimiz nezdinde bir çözüm bulunması vatandaşlarımızı mutlu edecektir.

Sayın Bakanım, Sayın Valim; 19 Ekim Muhtarlar günü vesilesiyle verilen değerden dolayı başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, hükümet yetkililerimize, siz Sayın İçişleri Bakanımıza ve Sayın Valimize bir kez daha şahsım ve tüm muhtar arkadaşlarım adına teşekkür ederim.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı konuşmasında; “AK parti hükûmetleri olarak yerel yönetimlerden gelen bir liderimizin olmasının da etkisi, talimatları, yönlendirmesiyle çok şükür ki 2002’den bugüne kadar muhtarlarımızla ilgili birçok yeniliğe ve iyileştirmeye imza atmış bulunuyoruz. İçişleri Bakanlığı bünyesinde Muhtarlar Daire Başkanlığını kurmak suretiyle muhtarlarımızla Bakanlığımızın kurumsal anlamdaki bağını daha da güçlendirdik ve sorunların takibini kolaylaştırdık. Yine aynı maksatla valiliklerde bir vali yardımcısının, büyükşehir belediyelerinde de bir belediye başkan yardımcısının bu konuda görevlendirilmesini de temin ettik. Dijital ortamda kurduğumuz kısa adı MUBİS olan Muhtar Bilgi Sistemi’yle de muhtarlarımızın taleplerini merkeze daha hızlı iletebilmenin ve bunları takip edebilmenin altyapısını oluşturmuş olduk.”

VALİ ERCAN TOPACA;
Ankara Valisi Ercan Topaca da yaptığı konuşmada, vatandaşın her derdini, sıkıntısını çözmek için gece gündüz çalışan muhtarların devletimizin en ücra köşeye uzanan eli, gözü, kulağı olduğunu söyledi. Bu hakkı teslim etmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak için, 19 Ekim’in “Muhtarlar Günü” olarak kutlanmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Muhtarlarımız, millî iradenin birer temsilcisidir. Halkın içinden ve halkın seçtiği, demokrasinin âdeta çekirdek yöneticileri olan muhtarlarımızın, yönetime daha fazla katılmaları, halkımızın talep ve isteklerinin gerçekleşmesine daha fazla katkı sağlayacaktır.

Köy ve mahalle muhtarlıkları, ülkemizde demokrasinin gelişmesine katkıda bulunurken yönetime katılımı sağlamanın da önemli araçlarından biridir. Muhtarların, vatandaşlarımızın kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp sorunlarını dile getirdiği en yakın yönetim kademesi olması itibariyle, kamu hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü büyüktür.”    26 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1650 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Gerçekten hakkıyla görevini yapanları kutluyorum.Ancak böyle sorumluluk projesi gibi olan muhtarligada bence bazı kriterler ve kanunlar getirilmeli.Mesela kendi ailesine yaptıkları(yapmadıkları)herkesçe bilinen,onur kelimesinin sözlük anlamını bilmeyen,ne iş yaptığını aciklayamayan kişilere en azindan arastirildiktan sonra böyle bir göreve getirilmesi gerekmez mi?Konuşmadan,insanlıktan bihaber olan bir muhtarın,(başıma ne gelebilir korkusu olmadan)kapısını nasıl calabilirim?Sözlerimi sadece bazıları alsın üzerine.Diğerlerini gönülden kutluyorum.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para