25 Ekim 2017, 13:14 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Bir yaşıma daha girdim

Bir yaşıma daha girdim

Tıpkı şarkıda dediği gibi ‘Zaman geçiyor-öyle böyle geçiyor-hayat devam ediyor…


Tıpkı şarkıda dediği gibi ‘Zaman geçiyor-öyle böyle geçiyor-hayat devam ediyor…’ Geçtiğimiz hafta doğum günümdü; bir yaşıma daha girdim. Sevinsem mi üzülsem mi  bilemedim ama şaşkın olduğumu biliyorum.  Şaşkınlığım zamanın hızına dair ‘ Daha dün çocuktum onca yıl ne çabuk  geçti yahu’ şaşkınlığı!

Yaş aldıkça hiç aklıma gelmeyen şeyler yaşıyorum…

Kırk yıl düşünsem saçlarımın beyazlayacağı - kilo alacağım - alıp da veremeyeceğim aklıma gelmezdi!  Bir de  cümleye ‘Bizim zamanımız da’ diye başlayacağım. (Tıpkı eskiler gibi)

Müzik zevkimin değişeceği üstelik pop müzikten başkasını dinlemeyen ben şimdi (pop hariç) her türlü müziği dinleyebileceğim  hiç aklıma gelmezdi!

Gün gelecekte artist posterleri almaktan ve duvarları posterlerle doldurmaktan usanacağım. Bu hiç aklıma gelmezdi!

Patates kızartmasından başka bir şey sevmezdim şimdi kuru bamya hariç her yemeği yiyorum. Pırasayı bile!

Sokakta oyun oynamaktan, çizgi film seyretmekten, şekerden çikolatadan asla vazgeçmem diyordum.  Gene geçmedim. Doğru bilmişim.  Sokağı hariç hepsine devam!

Çocukken zorunuza giden şeyler meğer ne güzel günlermiş…

Okula sabahın köründe gidildiği için çoğu zaman gitmekten zorsunurdum. Şimdi düşününce dünyanın en güzel işiymiş okula gitmek!

Evimiz Kurşunlu Caminin altı, dedemin evi Yeşilova mahallesi/ demirli köprü /palıtların altı. Geniş aile tabirimizle ‘Aşağı ev’.

Aşağı eve  gidilecek dendi mi  Allah canımı alırdı. Benim gözümde sanki Tuz Gölü aşılacak! O kadar  uzak gelirdi. ‘Bu da nereden çıktı şimdi.’ Derdim. Nasıl yürünecek onca yol. Taksimi çağırsalar ne(!)

Büyüyünce mesafelerde kısalıyormuş.  Hızlı gidersen  on - on beş dakika, yavaş gidersen çatlasın yirmi dakika sürer.  Ah şimdi (keşke) dedem yaşıyor olsaydı! Amcalar, yengeler, halalar, enişteler, kuzenler, bütün sülale cümbür cemaat dedemin etrafında toplansaydık! En güzel günlerimizmiş bilememişim!

Bir de çocukken çok korkak oluyor insan…

Büyük sınıflardaki öğrencilerden, (bana hiç kızmadıkları halde) öğretmenlerden (en çokta kadın öğretmenlerden) caminin hocasından, bohçacılardan, teberlerden, Akdeniz diye biri vardı ondan, uzun boylu insanlardan,  dördüncü kattan, elektriklerin kesilmesinden çok korkardım!

Kediden, köpekten, inekten, horozdan, hindiden, kazdan gözümün içine bakan her hayvandan korkardım. Hatta tavuk bile  üstüme üstüme gelse tırsardım. Bu yaşıma kadar epeyce yol kat ettim! Artık sadece kazdan korkuyorum.  

Şimdi düşününce çocukça geliyor! Bazı insanları hiç ölmez zannederdim. Örneğin Kenan Evren’i!   Onun o siyah-beyaz televizyonda ruhumuzu karartan görüntüleri asla gitmez belleğimden. Dünya fani,  rütbesi ne olursa olsun herkesler er geç bu dünyadan gidiyormuş!

Arkadaşlıklar geçici dostluklar bakiymiş…

Biz ayrılamayız dediğim bir sürü arkadaşım vardı geriye gönlümde Bedia, Yeşim ve Cennet kaldı ve sonradan tanıştığımız çocuklarımızı beraber büyüttüğümüz canlarım Olcay, Aysun  ve Kaftan ablam ve tabiî ki de Serapcığım . Birde her yaşın insanı Ayşe teyzem var. Kulakları çınlasın hepsinin…

Küçükken kırklı yaşlarında olan insanlar gözüme baya yaşlı  gelirlerdi (hiçte öyle değilmiş) ve sanki benim onların yaşına gelmem  için önümde sonsuz yıllar vardı!

Sonsuz yıllar yokmuş! Bu yaşlara gelinirmiş! Hem de çarçabuk gelinirmiş be!

İşte bir yaşıma daha girdim…

   26 Ekim 2017 

 
 Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1609 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Korkmaz
Mutlu yıllar dilek hanim nice yaşlara
Sıla
Ahh ahh..Öylede bir geçermiş zaman ki:( İnşallah bende bazı arkadaşlarımın gönüllerinde bir iz bırakabilmişimdir.Sizin gibi yüreği güzel,vefalı arkadaş,dost bulmak çooooook zor.Huzurlu,sağlıklı ve tüm dostlarınızla nice yaşlara Dilek hanım.
Muharrem Yücel
nice mutlu yıllara ablacım..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]