25 Ekim 2017, 13:08 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Atatürk ve Millî Birlik

Atatürk ve Millî Birlik

Milli birliğin gerçekleşmesi için devletin çatısı altında toplanan insanların...


Milli birliğin gerçekleşmesi için devletin çatısı altında toplanan insanların önce ne olduklarının bilincine varmaları gerekir. Osmanlı Devleti zamanında hem yerli hem de yabancı yazarlar ‘’Türk’’ kelimesini kullanmaktan imtina etmişlerdir. Bu hususta Atatürk 20 Mart 1923 yılında Konya’da yaptığı konuşmasında şunları söylemiştir:

‘’Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle gidermeye çalışmalıyız. Osmanlı İmparatorluğu içindeki çok çeşitli topluluklar, hep millî inançlarına sarılarak, milliyetçilik idealinin gücü ile kendilerini kurtardılar. Kuvvetimizin zayıfladığı anda bizi hor ve hakir gördüler. Anladık ki, kabahatimiz kendimizi unutmuş olduğumuzmuş. Dünyanın bize saygı göstermesini istiyorsak, ilk önce biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu saygıyı, hissî, fikrî ve fiilî olarak, bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim.’’

Mustafa Kemal Atatürk, yeni kurulan Türk devletinde ancak bütün fertleriyle birlikte çağdaşlaşmanın gerçekleşe bileceğini daima vurgulamıştır. Bunun yanında, millet bilincinin ve millet olma duygusunun güçlenmesi ise ancak Türk kültürüne, Türk tarihinin milli bir zemine oturtulmasının gerçekleştirilmesiyle başarıya ulaşabilir.

Milli bilincin, Türklük bilincinin oluşabilmesi için kültüre, bilime bu kadar önem veren Mustafa Kemal Atatürk, bunların yanında ‘’tarih bilimi’’ ne de çok değer vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk, milletine yeni bir ruh vermek yeni bir benlik vermek, Türkler üzerindeki kötü izlenimleri silmek için uğraşmıştır. Atatürk, devletin kuruluş yularlından sonra Türk halkının benliğini bulabilmesi ve milli birlik için en güvenilir aracı tarih biliminde bulmuştur. Milli birliğin taşıdığı anlamı Mustafa Kemal Atatürk, şu sözleriyle dile getiriyor:

“Bir yurdun en değerli varlığı, yurttaşlar arasında ulusal birlik, iyi geçinme ve çalışkanlık duygu ve kabiliyetlerinin olgunluğudur. Ulus varlığını ve yurt erginliğini korumak için bütün yurttaşların canını ve her şeyini derhal ortaya koymaya karar vermiş olmak, bir ulusun en yenilmez silâhı ve koruma vasıtasıdır. Bu sebeple, Türk ulusunun idaresinde ve korunmasında ulusal birlik, ulusal duygu, ulusal kültür en yüksekte göz diktiğimiz idealdir.     

Yüksek ve inkılâpçı bir kültür seviyesine varmak için, önümüzdeki yıllarda daha çok emek vereceğiz. Müspet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek, ana siyasamızın açık dileğidir.”

Sonuç olarak: Türklük bilincinin oluşabilmesi için kültüre, bilime bu kadar kıymet veren Atatürk, bunların yanında “Tarih Bilimi”ne de çok değer vermiştir. Atatürk tarihe ya da tarih bilimine karşı niçin bu kadar duyarlı olmuştur? Tarih ilminin ülkemizde gelişmesi için niçin büyük çabalar içine girmiştir? Esasında bu soruların cevapları çok çeşitlilik göstermektedir. Ancak Atatürk her şeyden önce “Tarih Bilimi”ni devletin ilerlemesi, çağdaşlaşması için manevî bir destek olarak kullanmıştır. Bir başka deyişle Atatürk, devletin kuruluş yıllarından sonra Türk halkının benliğini bulabilmesi için en güvenilir aracı tarih biliminde bulmuştur.

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun…

Milletçe, birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmalıyız. Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasal tartışmanın üzerinde tutmalıyız.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum…

Kaynak: Prof. Dr. Ali Sevim , Prof. Dr. İzzet Öztoprak , Prof. Dr. Mehmet Akif Tural, Atatürk Araştırma Merkezi Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri   26 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1667 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para