18 Ekim 2017, 14:09 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Afyon Savaşları

Afyon Savaşları

Son günlerde dünyanın gündemi uyuşturucu. Evlerden ırak! Zombi hapı diye bir şey çıkmış!...


Son günlerde dünyanın gündemi uyuşturucu. Evlerden ırak! Zombi hapı diye bir şey çıkmış! Sosyal paylaşım sitelerinde  videoları dönüp duruyor.

Bu yaşıma kadar hiç korku filmi izlemedim. 18+ gördüm mü değiştiririm. Bizimkiler dalga geçerler  ‘Anne 18+ yazıyor 40+ değil (!)’

Bu videoları izleyince ‘korku filmi böyle bir şey olmalı’ dedim zira seyrederken ödüm koptu!

Bu hapın asıl adı Flakka imiş. Bonzaiden daha ucuz ve betermiş. Flakka, ‘sentetik katinon’ olan ve toplumda banyo tuzu olarak bilinen uyarıcıymış. Bedene  girdiği andan itibaren halüsinasyonlara ve saldırganlık hissiyatına neden oluyormuş. Beyindeki insan olma özelliğini, “ben” durumunu yok edip, hayvani iç güdüleri ortaya çıkarıyormuş. Kalp atışı aşırı artıyor, duygular çok güçleniyor, kişi kendini bir süper kahraman gibi hissediyormuş.  

Her lanet şeyde olduğu gibi bu Zombi vakaları da ilk kez Amerika’da görülmüş ve tüm dünyaya hızla yayılıyormuş! (Allah gençlerimizi korusun)

Bir milleti yıldırmanın en kolay yolu gençlerini kandırmaktır. Bunu geçmiş yüzyıllarda koskocaman Çin yaşamış! Sömürgeci İngiltere kendi ülkesine sokmadığı Afyon uyuşturucu maddesini Hindistan’dan alıp (geleneksel Çin tıbbında  kullanıldığı için girişi serbest olan) Çin’e pazarlayarak Çin gençliğinin uyuşturucu bağımlısı olmasına ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş.

Geç kalsa da durumun vahametini gören Çin, afyon ticaretini yasaklamış. Önemli bir gelir kaynağını yitiren yüzsüz sömürgeci bunun serbest ticaret ilkelerine aykırı olduğunu bahane ederek Çin’e savaş açmış!  1839’dan- 1842’ye kadar süren ve tarihe ‘Afyon Savaşları’ olarak geçen bir dizi savaşı kaybeden Çinliler ‘Ninkong’  anlaşmasını mecbur imzalamışlar! Anlaşma gereği Hong Kong’u İngiltere’ye bırakmış ve beş önemli limanını  da Avrupalı tüccarlara açmak zorunda kalmışlar!

Çinliler Avrupa’nın sömürgesi haline dönüştükleri bu yılları ‘Onursuzluk Yüzyılı’ olarak adlandırıyorlarmış. (Çin’in afyonla sınavını anlatan makaleleri okuduğumda çok etkilendim. Bu yüzden başlığıma ‘Afyon Savaşları’ yazdım.  Meraklısı internette bulabilir)

Ülkemizde madde bağımlılığının ne yazık ki yaygın olduğu ve gün geçtikçe de arttığı  söyleniyor.

İlçemizde var mı? Varsa ne boyutta? Bir bilgim yok. Oturduğum yerden bir şey diyemem fakat küçük yerde yaşamanın  şöyle bir avantajı var ki çoluğu-çocuğu kontrol etmek, yöremizin diliyle gütmek daha kolay!

Okullarımız disiplinli, öğretmenlerimiz ilgili, okul çevrelerinde asayiş berkemal! Onun için aklımız  kalmıyor. Birde  şu sigara özentisi olmasa!

Orta öğretimin  elinde (şükür) görmedim fakat liseye geçilince sanki  sigaraya başlamak zorundaymışlar gibi bütün bebelerin ellerinde sigara!

Zamanında bizlerde özendik  ama o yıllarda sigaranın sağlığa zararı bu kadar net bilinmiyordu.  İnsanlar bilinçsizdi. Çevremizde kötü örnekler çoktu.

Eskiler aile ortamında hatta bebeklerin yanında bile içerlerdi. Eski fotoğraflara bakın (mutlaka) kucağında çocuk elinde sigara bir aile babası fotoğrafı bulursunuz.

Bayramlarda eve gelen misafirler için tabakta şeker ikram eder gibi sigara ikram ederlerdi.

Öğretmenlerimiz teneffüslerde ellerinde sigarayla okul bahçesinde volta atardı.

Ankara yolcusu amcalar otobüs hareket ettiği anda  (kendi tabirleriyle) birer cigara yakarlardı.

(Aaa şimdi düşününce bunlar ne tuhaf geliyor)

Şimdi  öylemi  sigaranın  zararları yazılı-görsel-videolu-animasyonlu her şekilde çok güzel anlatılıyor. Buna rağmen milletin elinden sigara düşmüyor. Çarşıya çıkın  açık havada bile duman altı olursunuz!

Hele hele şu liselileri sigara içerken görünce ellerinden alıp ‘Biliyorum sigara içerken havalı olduğunuzu düşünüyorsunuz! ‘Ben büyüdüm be!’  demek istiyorsunuz! Ama elinizde emanet gibi tuttuğunuz  o sigarayla öyle havalı filan durmuyorsunuz. Siz daha çok küçüksünüz, tazecik- tertemiz ciğerlerinizi dumanla boğmayın. Ciğer size lazım. Önünüzde  yaşayacak daha uzuuun yıllarınız var. Bu sağlıklı günlerinizin kıymetini bilin çocuğuum!’ deyip kızmak  geliyor içimden!
   19 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1888 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Hamburgdan KEMAL
Kizil derili amerikalilara söyle sesleniyordu,ey sari benizliler sizler ugursuz insanlarsiniz sizler buaralara geleli topraklarimizin bereketi kalmadi,sularimiz icilmez oldu sizlerin yüzünüzü görmek istemiyouz,yüzünüzü seytanlar görsün defolun buralarda sizi görmek istemiyoruz.bir cok zararli seyler amerikadan dünyaya yayiliyor,cokfarkli insanlar insani degerleri erazyona ugramis,sorsan kendisini dünyanin efendisi sayar.
Sigara insan düsmani saygi deger gencler artik eski günler geride kaldi toplumda sigara icen gencler dislaniyor hele hele kizlar sigara icen genclere hicde iyi bakmiyorlar yani,,, mesela sigara icenle icmiyenin surati cok farli,saglikli bir yasam icin sigaradan mutlaka uzak durmak zorundasin,cebinde param bitmesin diyorsan mutlaka sigaradan uzak durmak zorundasin.
sigarayla yatili okullarada tanistim 35 sene sigara Cakmak tasidim hertarafim tütün kokuyordu 7 senedir icmiyorum ilk olarak suratim düzeldi cebim de param cogaldi.GENCLER SIGARADAN UZAKDURUN.
gencali
hani bir masal vardı ya: fareli köyün kavalcısı... ailelerden intikam almak isteyen kavalcı, çocuklarını ellerinden almıştı o masalda... tıpkı onun gibi... emperyalizm bir ülkeyi alaşağı etmek için ilk önce gençlerini ellerinden alıyor. bunun da en kısa ve en etkili yolu gençleri türlü hilelerle bağımlı hale getirmek.. bence günümüzde ailelerin birinci gündem maddesi bağımlılığa karşı önlem ve mücadele olmalıdır.. bağımlılık konusunda afyonun yanı sıra teknolojik aletleri de göz ardı etmemeliyiz.. bir başucu yazısı olmuş.. tebrik ederim. emeğinize sağlık..
Sıla
Tam isabet yine..Öyle net bir şekilde yazmışsınız ki üstüne söyleyecek hem birşey yok,hem çok şey var.Eskiden otobüse binmeyi sırf içerdeki dumandan istemezdim.İnince dünyaya yeni gelmiş gibi olurdum.O koltuklardaki zifir sanmamki temizlensin.Be adam madem bu zıkkım ile zehirleneceksin,git başka yerde zehirlen,milletin ne günahı var.Büyüdüm ama hâlâ otobüs kokusu fobisini atamadım.Birde ailelerini düşünüyorum da yazık yaa.Hele o körpecik gençler :( Aynen kaleme aldığınız gibi.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]