11 Ekim 2017, 13:55 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Genç Çiftçiler TARSiM Konusunda Bilgilendirildi

Genç Çiftçiler TARSiM Konusunda Bilgilendirildi

Genç Çiftçiler TARSiM Konusunda Bilgilendirildi...
İlçemiz Genç Çiftçileri, Tarım Sigortaları Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından TARSİM hakkında bilgilendirildi.

Kaymakamlık toplantı salonunda yapılan toplantıda konuyla ilgili olarak; Tarım Sigortaları Ankara Bölge Müdürlüğünden Uzman Osman Tan ile Bölge Müdür Yardımcısı Hanifi Can tarafından bilgi verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şenol Görgülü; “Bugün burada Genç Çiftçi projesine katılan çiftçilerimize TARSİM hakkında bilgiler verilecek. İlçemizde 2016 ve 2017 yıllarında 19 çiftçimiz, Genç Çiftçi hibesinden faydalandı. Bu sayımızı dahada artırmaya çalışıyoruz. Genç çiftçi projesinden kiminiz 30 bin lira hibe aldınız, kiminize de hayvan desteği verildi. Toplantıya katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, hayırlı olsun” dedi.

Uzman Osman Tan da, Tarsim nedir? Amacı nedir? Faydası nedir? Tarsim ne yapmak istiyor? Tarsim’in sizden beklentileri nelerdir? Sizin Tarsim’den beklentiniz nedir? Gibi konular hakkında bilgi verdi.

“TARSİM, 2006 yılında kanunla kurulu bir sistemin adıdır. Yani bir havuz sistemidir. Bu sistem bir kurum tarafından yöneltiliyor” diyen Uzman Osman Tan, Tarım sigortalarının aslında bir poliçe olduğunu belirtti.

Sistemin kuruluş amacında kar amacı olmadığını belirten Osman Tan; “Doğal Afet ve hastalıkları, Tarım ve Hayvancılıkta neden olduğu zararları, kar amacı olmadan, sigorta prensipleri çerçevesinde ve teknik esaslara dayalı olarak; çağdaş, güvenilir, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistemle kısmen de olsa karşılayıp, üreticileri uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak üretimde sürdürülebilir (Gıda güvenliğini) sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

Sigorta sözleşmesi yapmaya yetkili şirketlerden yapılması gerektiğini belirten Osman Tan, Devlet destekli tarım sigortalarında %50 hibe olduğunu, don teminatında bunun 2/3 oranında olduğunu ve kuraklıkta da %60 destek sağladığını belirtti.

Bitkisel ürünlerde, kuraklıkta ve hayvancılıkta TARSİM’de destek sağlandığı ve devlet destekli buğdayda sap sigortasının da olduğunu ifade eden Osman Tan, mağdur olmamak için bitkisel ürün sigortasının yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Genç Çiftçilerin sorularının cevaplandırılmasından sonra toplantı sona erdi.  12 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1968 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para