11 Ekim 2017, 13:09 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Düğün Sezonu Bitiyor Ama!

Düğün Sezonu Bitiyor Ama!

Havaların ısınmasıyla düğün sezonu hazırlıkları hızlanır, havaların soğumaya...


Havaların ısınmasıyla düğün sezonu hazırlıkları hızlanır, havaların soğumaya başlamasıyla git gide azalır ve kış aylarında biter. Düğünler, özel ve güzel günlerdir. Peki, bu özel ve güzel günlerde ilçemizde silah atmak, havai fişek patlatmak, sokakları araç ve yaya trafiğine engellemek ne kadar doğru? Kafamda deli sorular… Ve bu soruların getirdiği sorunları her düğün sezonunda birlikte yaşıyoruz.

Kurşun Ata Ata Biter…

Ülkemizin genelinde olduğu gibi ilçemizde de bireysel silahlanma had safhalarda! Hangi sebeple bir insan durup dururken silah alır ki? Hadi kişinin silaha gereksinim duyup aldığını kabul edelim. Düğünlerde ‘’aşka gelip’’ neden sağa sola ateş açılır? Arkadaş, sen silahı düğünlerde ateş açmak için mi alıyorsun? Hatta bazıları tabancayla tatmin olmamış olacaklar ki başlıyorlar pompalı otomatik tüfekle sağa sola ateş etmeye…

Şundan eminim ki, Şereflikoçhisar, Emniyeti ve Jandarması her türlü ihbarı değerlendirip bu işin son bulması için gecesini gündüzüne katıyor… Fakat şahit olduğum kimi olaylar bu işin çözülmesi konusundaki ümitlerimi zayıflatıyor!

Düğünlerimizde sanki bir gelenekmiş gibi sürdürülen silah kullanma alışkanlığına bir an önce son verilmelidir. Bu güne kadar düğünlerde yaşanan tatsız olaylarda belki de binlerce insanımız canını kaybetti ya da yaralanarak sakat kaldı. İnsanların en mutlu günleri silah kazaları yüzünden acı günlere dönüşmemelidir.

Yeri gelmişken şu notu da paylaşmak isterim; ‘’Dünyada maganda kurşununa en çok kurban veren ülkenin Türkiye olduğunu biliyor muyuz?’’

Bu nedenle “düğün magandaları” ve yol açtıkları acı sonuçları engellemek için tedbirler en acil ve etkili şekilde alınıp uygulanmalıdır.

Haydee Patlatalım Havai Fişekleri…

Düğünlerde havai fişek atılması da son yıllarda adeta moda oldu.  Bu modaya ilçe olarak duyarsız kalmamız elbette düşünülemez! Kural olarak havai fişek atacak düğün sahipleri mülki amire dilekçe ile başvururlar. Fişek satan yetkili bayii havai fişek kullanma belgeleri olanlar kullanır ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmak zorundadır. Peki, düğünlerde yapılan havai fişek gösterilerinde bu tedbirleri gören var mı? Üzülerek söylemek gerekirse havai fişeklerin atılması sırasında da insanın güvenliğini hiçe sayan bir anlayışla karşılaşmaktayız.

Sokaklar Bizim…

Sokaklar, caddeler kapatılarak yapılan düğünlere ne demeli. Gece geç saatlere kadar süren tahammül edilemez gürültünün yanında, sokakların gelişigüzel kapatılmasıyla trafik de olumsuz etkileniyor.  Vatandaşların sokağın kapatılmasından dolayı araçlarını park edecek yer bulamadıkları gibi acil durumlarda sokağın trafiğe kapatılmasından dolayı yaşanan olaylar ise can sıkıcı bir durum.

Meşhur bir Hoca Nasreddin fıkrasıdır :

"Nasreddin Hoca, suya gönderdiği çocuğun eline testiyi vermiş ve;
-Testiyi kırmadan getir, diyerek bir de tokat patlatmış.
Yanındakiler hocaya söylenmişler:
-Hocam, çocukcağız testiyi kırmadı ki, tokat atıyorsun! Bu yaptığın doğru bir iş değil! Hoca istifini bozmadan cevap vermiş:
-Doğru söylüyorsunuz; ancak testiyi kırdıktan sonra tokat atmanın ne faydası olur?’’
Bir sonraki düğün sezonuna şimdiden hazırlanmak gerek!   12 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1459 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para