04 Ekim 2017, 15:59 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ücret ve harçlara 2018 için %10 zam geldi

Ücret ve harçlara 2018 için %10 zam geldi

Ücret ve harçlara 2018 için %10 zam geldi...


Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısı yapıldı.
Ücret ve harçlara 2018 için %10 zam geldi


Şereflikoçhisar Belediyesi Ekim Ayı Belediye Meclis toplantısı Salı günü yapıldı.

3 gündem maddesini görüşmek üzere toplanan Belediye Meclis üyeleri gündem dışı gelen 2 önergeyi daha gündeme alarak 5 gündem maddesini görüştü ve karara bağladı.

Belediyenin hibe şeklinde bir şirketi devralarak belediyenin faaliyetlerinde kullanması için Belediye Başkanına yetki verilmesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan mezbahanın belirlenen yere sığmadığı gerekçesi ile aynı ada ve parselde emsal artırımı için sunulan önergeler gündeme alındı.

Önergelerin gündeme alınmasından sonra MHP’li üye Halil Şahan, Belediye Başkanı Ferda Polat’ın meclisten istediği şirket devralma yetkisinin bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesini önererek, kendilerinin bu konuda bilgi sahibi olmadığını ve araştırma yapmalarının gerektiğini söyledi. Kemal Sezginer ise söz konusu şirketin kime ait olduğu sorusunun cevaplanmasını istedi.

Belediye Başkanı Ferda Polat ise ‘büyüklerimiz ile istişare ettikten sonra durumun acil olarak geliştiğini ve bu mecliste karara bağlanması gerekiyor’ diyerek, devralınacak olan şirketin hiçbir şekilde borcunun olmadığını açıkladı ama kime ait olduğunu açıklamadı. Kanunen yeni bir şirket kurmanın zor olmasından dolayı hibe bir şirketin devralındığını söyleyen Polat, devralınacak olan şirkete hiçbir şekilde ödeme yapılmayacağını ve %100’nün belediye bünyesinde olacağını da belirtti.

Meclis toplantısında daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi ve Emek Mahallesi 1460 ada da bulunan park alanında 40 metre kare alının ayrılması talebi imar komisyonuna sevk edildi. Gündemin ikinci maddesi 2018 mali yılı için hazırlanan tahmini bütçenin plan ve bütçe komisyonuna sevki yapıldı.  Mali Hizmetler Müdürlüğünden alınan bilgiler ve yapılması ön görülen yatırımlar düşünülerek hazırlanan tahmini bütçenin 35 milyon Türk Lirası olduğunu açıklayan Meclis Başkanı Ferda Polat maddeyi oylamaya sundu ve oy birliği ile kabul edildi.

2018 mali yılı için ücret tarifelerine ise geçen yıl olduğu gibi bu yılda %10 oranında zam yapıldı.

FERDA POLAT MECLİSTEN YETKİ ALDI
Gündem dışı önerge olarak meclis gündemine alınan hibe şirket devralınması için belediye başkanına yetki verme hususunda MHP’li üye Halil Şahan, maddenin önemli bir konu olduğunu ve kendilerine daha önceden bilgi verilmediği için hazırlıksız olduklarını bir kez daha söyleyerek en azından üç gün sonra tekrar toplanarak bu maddenin oylanmasının daha sağlıklı olacağını söyledi. Şahan ayrıca belediyenin mevcut olan bir işletmesinin kapatılması için meclisten oy birliği ile karar alındığını da hatırlattı.

Belediye Başkanı Ferda Polat ise beklemenin gereksiz olduğunu söyleyerek borçsuz bir şirketin %100’nün Şereflikoçhisar Belediyesi’ne devralınması için meclisten oy çokluğu ile yetki aldı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin günlük 50 büyükbaş ve 100 küçükbaş hayvan kesiminin yapılacağı mezbahanenin emsal 0.50’ye göre alana sığmadığı ve bunun için emsalin 1’e çıkarılması maddesi ise İmar Komisyonuna havale edildi ve oturuma 10 dakika ara verildi.

Verilen aranın ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın talebi üzerine Tır Parkı yanına yapılacak olan mezbahane için ayrılan alanda İmar Komisyonunun emsal artırım raporu oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra MHP’li üye Kemal Sezginer söz aldı. Sezginer konuşmasında; “kaldırımlar hepsi kapalı. Ya esnaflar kapatmış ya da araçlar kapatmış. Yayalar nereden yürüyeceğini şaşırmış durumda. Acilen bu işin çözülmesi lazım. Parkları yapıyoruz öylece bırakıyoruz. Onların da bakımlarını ve çocukların yararlanması için önlemlerinin alınmasını talep ediyorum. Bir de büyükşehir belediyesinin görev alanına giren konularda Şereflikoçhisar Belediyesi vatandaşın derdini dinlemiyormuş. Bu konuda iki belediye arasında irtibatı kurarak vatandaşa yardımcı olunamaz mı?” dedi.

Belediye Başkanı Ferda Polat, büyükşehir belediyesinin sorununun da Şereflikoçhisar Belediyesi’nin sorununun da kendi sorunları olduğunu söyleyerek, vatandaşların büyükşehir ile olan sorunları ile bizzat kendisinin ilgilendiği söyledi ve kaldırımların işgal edilmesi ile ilgili olarak ise Zabıta Müdürüne gerekli talimatın verileceğini belirtti.

Yolların durumu ile ilgili olarak ise Polat, doğalgaz çalışmalarından kaynaklı sıkıntıların olduğunu ifade etti ve ‘ben bu kadar hızlı ve güzel bir çalışma olacağını beklemiyordum. Şu an da doğalgaz kullanacak olan hane sayısı dört bine çıktı. Çalışmalar hızlı bir şekilde ve vatandaşın en düşük ölçüde mağdur olacağı şekilde devam ediyor” dedi.   5 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1688 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]