04 Ekim 2017, 15:30 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

İlçemizde İşe Saygı Yok

İlçemizde İşe Saygı Yok

Kısacık bir yazı geride bıraktık. Zaten geç gelmişti, erkenden de gitti...


Kısacık bir yazı geride bıraktık. Zaten geç gelmişti, erkenden de gitti! Hafta sonu itibariyle sonbahar mevsimine hızlı bir geçiş yaptık.  İnsanoğluyuz halimizden memnun olur muyuz?  Hayır(!) ‘Öff çok sıcak be!’ yerini ‘Uff hava baya soğudu yaa’ söylenmelerine bıraktı!

Yaz mevsimi biz hanımların  tadilat, tamirat, badana-boya, halı yıkatma mevsimi. Bir taraftan ‘Önemli değil Allah iş galesi versin’ derken bir taraftan ‘ İşini temiz yapan birini buluruz inşallah’ diye dua ederiz.

Kimse kusura bakmasın-kızmasın-gücenmesin ‘Ben mesleğimi dört dörtlük yapıyorum’ diyen zaten üstüne alınmasın!  (Bence) İlçemizde ‘Yaptığı işe saygı duymak’ diye bir kavram yok!

Gerek kendimin, gerek akrabalarımın yaşadıkları ve gerekse çevremdeki insanların başına  gelenler böyle bir kanıya varmama sebep oldu.

Bakıyorsun her bir yanda (adı lüks) dip-dibe bir çırpıda dikilmiş apartmanlar! İçine giriyorsun ince işçilikten eser yok baştan aşağı özensizlik görüyorsun.

Bu özensizlik binanın giriş kapısından başlıyor. Gayet güzel bir kapı seçimi yapılmış monte edilmiş ama sıvanan alçı kenarlarda yamalı yamalı bırakılmış. Bu durum evin içindeki kapılarda da devam ediyor. İçi iyi doldurulmayan kapı aralarına (neredeyse) parmağın giriyor yada köpüğü ayarsız sıkılmış-dışına taşmış-öylece bırakılmış.

Elektrik prizleri desen bir-iki kullanmada oynuyor yerinden fırlıyor. Üzerinde yürüdüğün laminant senesi gelmeden çatırdamaya başlıyor. (Olmazsa olmaz) eve döşenen su tesisatında muhakkak sorun çıkması lazım sen fark edene kadar da parke kabarıp gidiyor.

Emlakçı mı bilmem! Evi satışa çıkarmışlar sosyal medyadan fotoğraflarını paylaşıyorlar.İnşaat kalıntıları, etraf dağınık! E bir süpürün derleyin-toplayın da öyle paylaşın fotoğrafları!

Geçen sene halacım banyosunu yaptırdı. Küçücük mekânın fayans döşemesi günler sürdü.  Bu arada halam ustanın içtiği sigaraların dumanından az kalsın zehirleniyordu! Usta bir fayansa bir sigara molası verdi(!)

Bu sene de gelini evinde tadilat yaptırdı. Ona da ne dese-neyi şikâyet etse ‘Burda böyle’ deyip gülüp  geçiştirmişler. Zamanında bitirmedikleri için iznini ustaların arkasını toplamakla geçiren gurbetçi yengem, ‘Vallahi bizim orda böyle olmaz!’ diyerek geride kalan bizlere sabırlar diledi!

Bu durum bütün sektörler de mevcut. Annemin halılarını yıkatmaya verdik! Kadıncağızın batıranı kim!  Tozu gitsin diye gönderdi, içinde kuş tüyüyle daha da  tozlanıp geldi.  Şaştık kaldık! Yıkamacıdan yeni gelmiş halıları çırpıp da serdik. Benimkilerin saçakları sapsarı! İlk açıldığı zamandaki  gösterilen özen sonraki senelerde devam etmiyor.

Evinde yenilik istiyorsan her ne yaptıracaksan sabırlı bir insan olman gerekiyor. Çünkü bu olay senin bu dünyadaki sınavlarından bir tanesi olabilir…

Daha hesaplı olur düşüncesi ile ‘hazır almayım  yaptırayım’ seçeneğine başvuruyorsun ama umduğun gibi olmuyor. Üstüne pazarlık payı koyup şişkin bir fiyat söyleniyor, indirebilirsen ne ala!

Koltuklarımı yüzletmeye verdim. Haftalarca evden gelip almalarını, haftalarca da bitirip eve getirmelerini bekledim. Çocuğumun sünnet mevlidinde misafirlerimi yerde oturmaktan kıl payı kurtardım. Koltuklarımın içi boşalmış yarısı gitmişti  (neyse) kaderime razı oldum-en azından elime geçtiler(!)

Söz verilen günde işe başlanmıyor- konuştuğunuz kalitede iş çıkmıyor-söz verilen günde iş teslim edilmiyor-geride eksik-gedik bırakılıyor- tamamlanacağı söyleniyor- bekle ki gelsin! Hevesle başladığın yenileme programı (tabiri caizse) kursağında kalıyor!  

Bu konuyla ilgili şöyle bir cümle duymuştum  ‘Çalıştığınız insanları, patronlarınızı hatta iş yerinizi sevmeyebilirsiniz fakat çalıştığınız müddetçe  işinize saygı duyun.’

Diyebilirim ki ilçemiz de sorunsuz işleyen tek sektör satıcısıyla-servisiyle beyaz eşya sektörü. Bir televizyon aldım çıktım; yarım saat sonra evime bağlamaya geldiler. Bütün esnafların böyle olması dileğiyle…


  5 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1777 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.059 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para