04 Ekim 2017, 15:28 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Eğitimde Yeniden Yapılanma

Eğitimde Yeniden Yapılanma

Eğitimde ilginin öğrenmeden yana kaymasında toplumsal yapıda meydana gelen...


Eğitimde ilginin öğrenmeden yana kaymasında toplumsal yapıda meydana gelen değişmeler etkili olmaktadır. Demokratikleşme ve insan hakları alanlarındaki gelişmeler öğrenmenin de demokratikleşmesine, kişinin ilgi, yetenek ve tercihlerinde neden olduğu gibi eğitim programları ve okul çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır. Öğrenmenin de gün geçtikçe bireyselleşmesine yol açmıştır.

Günümüzde sosyal, ekonomik ve siyasal alanlardaki hızlı değişmeler, öğretim programlarının içerik ve sunumunu da etkilemektedir. Yeni değerlerin içerik üzerindeki etkileri müfredatta köklü değişiklikler öngörmektedir. Toplumdaki yeni değerler ders sayı ve türünün yeniden belirlenmesini; buna bağlı olarak da içeriklerin yeni değerlere ve gelişmelere göre güncel biçimde düzenlenmesini gerektirmektedir.

Bilindiği gibi sınıf, okul ve en genel anlamda eğitim hayatın kendisidir. Toplumu yakından ilgilendiren ve öğrencilerimizin de farkında olduğu güncel konular çoğu zaman sınıfta gündeme gelir. Ancak birçoğumuz bu konuları örtbas etmeyi tercih ederken bazılarımız da kendi düşüncelerimizle öğrencileri yönlendirmeye çalıştığı görülmektedir. Unutulmamalıdır ki öğrenciler gerçek hayat ile iç içe olan eğitimlerden daha çok faydalanıyorlar. Bu nedenle, dersin konusuyla ilgili güncel konuları tartışmaya zaman ayırmak öğrenmeyi hızlandırıcı ve kalıcı kılan bir yaklaşım oluyor.

Öğrenilenlerin sadece diploma için değil, gerçek hayatta anlamlı olması için derslerin ve içeriklerinin hayat ile ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Bunun için öğretmenin, öğrettiği konuların hayattaki izdüşümlerini öğrenciye göstermesi gerekir. Ders konuları, kitap sayfaları veya sınıfın duvarları arasına sıkışıp kalmamalı, öğrenilen bilgiler gerçek hayat ile ilişkilendirilerek örgencinin öğrendiği şeylerin değerini görmesi sağlanmalıdır. Öğrenci etkinliklerinin herkesin göreceği şekilde sergilenmesi öğrencilerin isteklendirilmesinde önemli bir işlev görecektir.

Bilgi çağı olarak adlandırdığımız çağımızda artık bilgiye ulaşmak ve bilgiyi öğrenmek ikinci planda kalmaktadır. Bilgiye ulaşmak ve bilgiyi öğrenmek ülkeleri, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmamaktadır. Çağımızda önemli olan, elde edilen bilgileri zihinde yapılandırarak mevcut bu bilgilerden yeni bilgilere ulaşmak, yeni çıkarımlarda bulunmak ve yeni bilgiler üretmektir. İşte bunu gerçekleştiren toplumlar dünyada söz sahibi olmaktadırlar.

Eğitim öğretimde çocuklarımıza bilgiyi sadece öğretmek, hatta en kötüsü ezberletmek çağımızda önemini yitirmiştir.  Önemli olan çocuklarımızın, öğretilen bilgilerden yeni bilgilere ulaşabilmeleridir. Yani çocuklarımız, öğrendikleri mevcut bilgilerden hareketle yeni bilgilere kendileri ulaşabilmelidir.

Kaynaklar:
-Numanoğlu, G. (1999). Bilgi Toplumu ve Eğitimde Yeni Kimlikler. Ankara: Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi.

-Yurdakul B. (2007). Yapılandırmacılık. Eğitimde Yeni Yönelimler. Ankara: PegemA Yayıncılık.


   5 Ekim 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1683 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]