27 Eylül 2017, 13:15 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

AGD Arakan'daki zulme karşı basın açıklaması yaptı

AGD Arakan'daki zulme karşı basın açıklaması yaptı

AGD Arakan'daki zulmü karşı basın açıklaması yaptı...


Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanlığı Arakan’daki zulme karşı basın açıklaması yaptı.

Arakan’da Müslümanlara karşı uygulanan zulme karşı sessiz kalmayan Anadolu Gençlik Derneği’nin çağrısı, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin desteği ile geçtiğimiz Cuma namazı çıkışı İsmet Paşa Caddesi üzerinde basın açıklaması yapıldı.

Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin’in, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin’in, CHP İlçe Başkanı M. Celal Ünsal’ın, Saadet Partisi Başkan Yardımcısı Yusuf Yiğiter’in ve vatandaşların katıldığı basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Şereflikoçhisar Başkanı Yusuf Çetin yaptı.

Cuma Namazı çıkışı yapılan basın açıklamasında Yusuf Çetin; “Bengal Körfezinin doğu kıyılarında yaşayan Arakanlı kardeşlerimiz yine bir katliamla karşı karşıyadır. Arakanlı Müslümanlar, yeni doğan bebekler ve küçücük çocuklar da dâhil tüyler ürpertici bir şekilde şehit edilmekte ya da insanlık dışı muameleye tabi tutulmaktadırlar.

Müslümanlara karşı; yaşamaktan bezdirme, işkence ve katliamlar sistematik bir şekilde uygulanmaktadır. Her türlü temel hakkı yok sayılan, topraksız ve kimliksiz olarak yaşamaya çalışan Müslümanlar tüm dünyanın gözleri önünde adeta sürek avına tabi tutulmaktadırlar. Atalarından kalan toprakları terk etmeye zorlanan ve bunun neticesinde komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların da durumu iç açıcı değildir.  

Geçtiğimiz yıllarda da benzer katliamlar yaşanmış, biz bu katliamlar karşısında başta Türkiye olmak üzere tüm İslam Ülkelerindeki yönetimleri ve uluslararası kuruluşları fanatik Myanmar hükümetine karşı tepki göstermeye ve yaptırım uygulamaya davet etmiştik.

Bugün yaşanılan süreç, faşist Myanmar hükümetine gösterilen tepkinin ve uygulanan yaptırımların son derece cılız olduğunu düşündürtmektedir.

Şimdi biz diyoruz ki başta Türkiye olmak üzere tüm İslam Ülkelerinin yönetimleri yeniden ve daha kararlı bir biçimde harekete geçmelidir. Katliam gerçeği, insan hakları ihlalleri, faşizan uygulamalar mutlaka uluslararası platformlara taşınmalıdır.

Kıbrıs’ta bir problem yokken, kırk yılı aşkın bir süredir kimsenin saçının teline zarar gelmemişken Kıbrıs’la ilgili toplantı üstüne toplantı yapan Birleşmiş Milletler Arakan konusunda gereken adımları atmaya zorlanmalıdır.

Uluslararası insani yardım kuruluşlarının Arakan’a girişi ve yardımların ulaşması garanti altına alınmalıdır.

Mülteci olarak yaşayan Arakanlıların atalarının topraklarına dönüşünü kolaylaştıracak şartlar hazırlanmalıdır.

Arakanlı Müslümanların can emniyeti, ekonomik hakları, inanç hürriyetleri, eğitim hakları, kültürel hakları garanti altına alınmalıdır.

Arakan’da yüreklerimizi parçalayan bu tablo; İslam Ülkelerinin bir ve bütün olarak oluşturacakları bir İslam Birliğinin eksikliğinin bir kez daha nelere mal olduğunu göstermiştir.

Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler bu yaşanan gelişmeler karşında tarihe tanıklığımızın ve insanlara karşı sorumluluğumuzun gereği olarak en başta yöneticilerimizi ve bütün kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.   28 Eylül 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1837 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Yunus Erdoğdu
Bangladeş'in yolunu bilmez... İzini bilmez... 1942'den beri yaşananları bugün başladı sanır... Kendi ülkesinde, sivil Kürtler ölürken, çocuklara tecavüz edilirken, kadınlar şiddet görürken sessiz kalır... Sonra, Arakan için sokağa çıkar... İki yüzlülük...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]