27 Eylül 2017, 12:53 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Dinamiklerini kaybeden şehir

Dinamiklerini kaybeden şehir

90 yıllara kadar altın çağını yaşayan, sonrasında üç kasabası ilçe yapılan ve kendisine verilen...


90 yıllara kadar altın çağını yaşayan, sonrasında üç kasabası ilçe yapılan ve kendisine verilen illik sözleri unutulan şâşâlı günlerini mumla arayan bir köy mertebesine düşen şanlı şehir Şereflikoçhisar.

İlçemizin nüfusun 1980-90 yıllardaki 80 bin civarındayken, günümüzde 34 bine gerilemesinin sorumlusu, bugün doğanlar olmasa gerek. Herkes kendi muhasebesini doğru veriler ve doğru mantık üzerinden yapmalıdır

Şereflikoçhisar neden büyümez ya da neden olması gereken yerlerde bir türlü hak ettiği konumunu geri alamaz? Aslında almaması da gayet normal: Kendini bilmezlerin işin başında olması nedeniyle bu şehir büyü(ye)mez!..

Yine bir koltukta bir deste karpuz taşıyanlarla dirsek temasında olarak, onların uydurduğu yalan yanlış bilgilerle şehrin tanıtımına gitmişlerdir. Profesyonel yaklaşımlardan uzak bir yönetim anlayışı ile ilerlememiz ve gelişmemiz mümkün değil.

Şehrin yetiştirdiği birçok bilim insanının çoğunluğu doğduğu şehirden uzak ya da bihaber veyahut küstürülmüş. İlgili kurumlar gerekli konularda şehrin gerçek evlatlarıyla irtibata geçmeyi kendilerine zül görürken, şehirle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerle ahbap-çavuş ilişkisiyle irtibata geçerek şehirde bir şeyler yapmaya çalışmaları  ise bir garabet örneği.

Şereflikoçhisar dışında yaşayan Şereflikoçhisarlılar maddi ve manevi açıdan zenginleşirken, ilçede kalmayı tercih edip hizmet etmeye çalışanlar hor görüldü, neredeyse Şereflikoçhisarlı oldukları için öz vatanlarında baskılara maruz kaldı.

Sabahtan akşama kadar, Şereflikoçhisar hakkında olumsuz düşüncelerini açıklayanların resmi kurumlara amir olması için neredeyse yalvar yakar olunurdu. Şereflikoçhisar’ın kendine has dinamikleri göz ardı edildi. Ne yazık ki Şereflikoçhisarlı olma bilinci, gururu sözden ileriye gitmiyor ve ortak paydalarda buluşulamıyor. Şereflikoçhisar’dan kazandığı parayı bile Şereflikoçhisar için harcamayan, ama mangalda kül bırakmayan bir kesim ne yazık ki azımsanmayacak sayıda. Sakın ha Şereflikoçhisar da inşaat yaparak ekonomiye katkıda bulunuyorum denmesin. Ben üretime yönelik istihdamdan bahsediyorum.

Siyasi partiler, ilçe dışında yaşayan Şereflikoçhisarlıları belediye başkan adayı yaptılar. Sanırsınız ki ilçede yaşayanlar belediye başkanı adayı olamayacak kadar beceriksiz. Şereflikoçhisar’ın havasını solumayan, yollarını arşınlamayan, çamuruna bulanmayan, güneşinde kavrulmayan bir kişi Şereflikoçhisarlıyı nasıl anlayacak. Seçildiği görev sonlandığı gün de Şereflikoçhisar da yaşayacak insanlar, Şereflikoçhisar’da siyasete soyunmalıdır. Şereflikoçhisar’ın dinamiği bu olmalıdır.

Şereflikoçhisar’ın kendine has dinamikleri ile oynamak bugünkü tabloyu neden oldu. Bugün ekonomi, siyaset, sosyal ve kültürel alanda içinde bulunduğumuz gerçeği inkâr etmek bize bir şey kazandırmaz.

Her gün kendine has dinamikleri kendi halkı tarafından dinamitlenen bir şehrin küçülmekten başka gidecek yolu yoktur.   28 Eylül 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1713 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para