27 Eylül 2017, 12:44 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Yeni Müfredat ve Öğretmen

Yeni Müfredat ve Öğretmen

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ilk etapta 1, 5 ve 9’uncu sınıf öğrencileri için geçerli olacak...


2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ilk etapta 1, 5 ve 9’uncu sınıf öğrencileri için geçerli olacak yeni müfredat uygulanmaya başlandı. İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi.

Ocak 2018’e kadar programlarla ilgili olarak sahadaki uygulamalar üzerinden izleme ve değerlendirme çalışması yapılacak. Haziran 2018’e kadar değiştirilecek müfredatların eğitim araç gereçlerini, ölçme araçlarını hazırlanacak.  Yeni müfredat 2018- 2019 yılından itibaren tüm okullarda ve tüm seviyelerde değişecek ve uygulanmaya başlanacak.

Özellikle son yıllarda ülkemizde sonuçları çok tartışılan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından her üç yılda bir yapılan eğitim araştırması PISA’da son sıralarda yer almamız içerikte sadeleştirilmeye gidilmesinin önünü açtı.

Şüphesiz günümüz koşullarında değişim kaçınılmaz bir olgu. Kurum ve kuruluşlar zaman içerisinde rekabet ortamında kendini yenileme ihtiyacı duyarlar. Bu sayede kurum ve kuruluşlar yeni gelişmelere bağlı olarak sürekli kendisini yeniler ve güncel kalarak ihtiyaçlara cevap vermeye çalışır.

Milli Eğitim Bakanlığı da 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren ilk etapta 1, 5 ve 9’uncu sınıf öğrencileri için geçerli olacak yeni müfredat gerek uygulanmaya başlamadan önce ki taslak çalışması gerek uygulama sırasında birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Kamuoyunda halen yeni müfredatla ilgili tartışmalar devam edecek gibi. Ama bu müfredatın uygulayıcısı öğretmen unsuru gözden kaçıyor gibi. Unutulmamalı ki dünyanın en iyi müfredatını uygulamaya soksanız da bu müfredatı uygulayacak öğretmendir.

Yani sorumluluk, dönüyor dolaşıyor, öğretmenleri yetiştiren öğretmenlere dayanıyor. Öyleyse, pek çok sorunu kökten çözmek, toplumumuzu daha iyi bir geleceğe taşımak istiyorsak, nitelikli öğretmen yetiştirmekle başlamaktan başka çaremiz olmadığını görmek ve zaman geçirmeden, bunun gereğini yapmak zorundayız.

Bunun için her şeyden önce, öğretmen yetiştiren kurumlar, kendi bünyelerinde bir iç hesaplaşmaya girişmeli ve önce kendi sorunlarını çözmelidir.

Köklü bir çözüm isteniyor ve bekleniyorsa öncelik, buna tanınmalıdır. Çözüme, suyun kaynağından başlanmalı ve köklü bir meslek içi eğitimle de çalışmakta olan öğretmen kesiminin çağdaş eğitimin gerekleriyle donanmaları sağlanmalıdır.

Son söz: Dünyanın en iyi eğitim-öğretim müfredatı hazırlanabilir. Unutulmamalı ki eğitimin en önemli ayağının öğretmen eğitimidir. Eğitim düzeyinin yükseltilebilmesi için, öğretmenlerimizin yeterli bilgi, beceri ve davranışlarla donatılmış olmaları yanında, öğretmenlik mesleğini sevmesi, severek  seçmesi, bu mesleğin öneminin bilincinde olması, bu ağır sorumluluğu almaya ve gereken özveriyi göstermeye hazır olmaları gerekir.
     28 Eylül 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1545 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.117 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]