20 Eylül 2017, 16:34 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ahilik Haftası kutlandı

Ahilik Haftası kutlandı

Ahilik Haftası kutlandı...
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, 18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında her yıl kutlanan 30. Ahilik haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Mehmet Çetin, bazı Yönetim Kurulu Üyeleri ve basınla biraraya gelerek Ahilik haftası ile ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Geçmişte olduğu gibi ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan al diyebileceğimiz günler temennisi ile Tüm Esnaf ve Sanatkarımızın Ahilik Haftasını Kutlar sağlıklı, başarılı, birlik ve beraberlik içerisinde bol kazançlı günler dilerim” diyen Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:

18-24 EYLÜL 2017 TARİHLERİ ARASI 30. AHİLİK HAFTASI
 
Ahilik; sanat ticaret ve mesleğin olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç,içe girmiş bir alaşımıdır.Ahilik Türkçede eli açık, cömert, yiğit Arapçada ise  kardeşim anlamına gelmektedir. Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin nasihatleri bize her zaman yol göstermiştir. ’’Harama bakma, Haram yeme, Haram içme, Doğru sabırlı dayanıklı ol, Yalan söyleme, Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma, Kanaatkar ol, Dünya malına tamah etme, Yanlış ölçme, eksik tartma, Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil, Kendin muhtaç iken başkalarına verecek kadar cömert ol.’’                                                                                                                 

Ahilik ticarette, sanatta ve meslekte doğruluğu, dürüstlüğü en önemlisi güzel ahlakı hakim kılmış, İslami değerleri benimsemiş Türk Esnaf ve Sanatkarın örgütlenme biçimidir. Türkler Anadolu’yu yurt edindikten sonra o dönemde Anadolu da Ermeni ve Rumların elinde olan ticaret Ahilik sayesinde yavaş, yavaş Türklerin eline geçmiştir. Ahi Evran-ı Veli Hazretleri Anadolu’nun şehirlerine kasabaları na ve köylerine kadar tekke ve zaviyeleri inşa etmiş halka el uzatan bu tekke ve zaviyeler de meslek ve sanat öğretilirken yeri geldiğinde düşmanla savaşmaları için askeri eğitimler verilmiştir.

Ahilik kültürü ve felsefesi asırlardır Esnaf ve Sanatkarımıza ilham kaynağı olmuştur. Ahilik işbirliği içinde mutlu ve iş yaşam anlayışıyla daha dürüst, daha sade, daha sakin ahlaki  ilkelere sahip yaklaşımdır.Bu anlamda Ahiliğin gayesi zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye halk ile devlet arasında iyi ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmek ve ahlaki bir toplum düzeni meydana getirmek olarak  ifade edilir. Elinin, kapısının, sofrasının açık olması ile gözünün, belinin dilinin  bağlı olması Ahiliğin  prensiplerindendir.

Geçmişte olduğu gibi ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan al diye bileceğimiz günler temennisi ile Tüm Esnaf ve Sanatkarımızın Ahilik Haftasını Kutlar sağlıklı, başarılı, birlik ve beraberlik içerisinde bol kazançlı günler dilerim.
   21 Eylül 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1710 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ali Terazi
AHİLİK:

Türkiye Cumhuriyeti 85 yıl önce Osmanlı'dan devir aldığı yönetimi,
Osmanlı da 700 yıl önceAnadolu Selçuklu devletinden
almıştı. Anadolu Selçuklu devleti de Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun
bir parçası olarak bu topraklarda yaklaşık bin yıl önce kurulmuştu.
Görüldüğü üzere 1000 yıldır Türkler Anadolu toprakları üzerinde
yaşamaktadır.

Türklerin tarihi aslında bin yıl ile sınırlı değildir. Bilinen en eski
insanlık tarihine kadar uzanır. Oğuz Hanlığı, Uygur devleti, Göktürk
devleti, Hun devleti M.Ö. 4000 yıldan beri, devletini ve kültürünü
yaşatmaktadır. Dünyamızda bu süre içerisinde birçok devletler
kurulmuş, kültürler yaşamış, bunlardan birçoğu yıkılmış ve
kaybolmuşlardır. Türklerin altı binyıldır tarih sahnesinde oluşunun
önemli bir sebebi kültür değerlerini korumalarından ileri gelir.
Bu kültür değerlerinin özü Ahilik Kültürü biçimine dönüştüğü XI.
yüzyıldan sonra yeni bir anlayışla devam eder.

Tarih boyunca Türkler daima iyiyi güzeli aramışla
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]