30 Ağustos 2017, 16:39 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

TÜRK MİLLETİNDENİZ!

TÜRK MİLLETİNDENİZ!

Tarihin akışına etki eden toplumların başında Türkler gelmektedir...


Tarihin akışına etki eden toplumların başında Türkler gelmektedir. Türkler doğuda Kuzey Çin Denizinden batıda Adriyatik ile Baltık Denizine ve kuzeyde Sibirya steplerinden Urallara ve  batısına ve güneyde Hind Deniziyle Afrika kıtasının içlerine kadar gitmişlerdir.Buralarda yaşamı adil biçimde ihya etmişler, insanlarına da  huzur vermişlerdir. Tarihin ilk çağlarından bugüne Türklerin ayak  bastığı topraklar hariç diğer ülkelerde medeniyetin izleri, Türklerin insanlara bıraktığı  etkiler kadar uzun süreli olmamıştır.

Son bir yıldır tvleri ne zaman açsam, ayrıcalıkların yaptıklarıyla halkın acılarını ve kahramanlık dolu sözlerin çoğolcusuna raslamaktayım.

Her 26 Ağustos’larda ve 30 Ağustos’arda  Türk Milletinin başkanlarının, süre gelen zaman dilimlerinde askerlerine, milletine olan inançla söylediği asillik seslenimlerini, kahramanlıklarını bir daha yeniden hatırlamama neden oldu. Gündemdeki durumla o anları yaşar gibiydim. Türk Hakan ve Sultanlarının her dünya hesap gününde milletini ve askerini cesaretlendirme, asilliğimizi anlatma ve savaş sonrası da zafer etkinliğinin hakkını verme hususundaki söylevlerini  andım.

İlkçağlardan taa Oğuz Kaan’dan bu güne kadar  gelmiş, geçmiş Türk Başkanlarımız:

a) Türklerin ilk yurdunda yaşayan demelere göre Nuh (as) torunlarından olan- ve Yaradan inancını taşıyan Oğuz Kağan, obaların belalısı canavarı öldürüp topladığı oba birliklerine başbuğ olması ve onları yönlendirip doğuya, batıya,kuzeye ve güneye giderek zaferlerle dönmesi, ülkesini emniyete alması Türkleri birleştirmesi ve  oğullarına yurdu emanet etmesi, hayatı destanlaşması.. bilinen ilk Türk Kağanıdır.

a-1) Bir kısım Türklerin, Oğuz Kağandan birkaç yüzyıl sonra, iç karışıklıklardan kurtulmak için Kuzey denizi takip ederek (şimdiki Bering Boğazını geçip) karşı kıtaya ayak basmaları ve oradan daha güneylere inerek yerli halklarla karışıp kendi birliklerini  yürütmeleri. Bir araştırmaya göre Kızılderililerin atalarından olmaları.

a-2) Bir kısım Türklerin göçlerle Hazar Denizini kuzeyden ve güneyden geçip Anadoluya gelmeleri ve ilk gelen Türklerle kaynaşıp devletler ve krallıklar kurmaları..

b) Büyük Hun Hakan’ı Mete’nin başa geçmesiyle Türk varlığı bir oba devletten bir ulus  
alması, askerlerini okunu nereye yöneltirse çekinmemelerini, oklarını salmalarını kesin emirler vermesi ve güneydeki komşusu Çin’n 320 bin kişilik ordusunu da yenip Çin’i vergiye bağlaması ve kahramanlıklarla dolu hayatı destanlaşmıştır. Tarihte  ilk Türk imparatorluğunu kurması, imparator olması.

 a-3) Yine göç eden Türk kavimlerinin batıda Hazar’ın kuzeyine ve doğusunda  devlet olmaları ünlü Alp Er Tunga’nın bilinen o destansı savaşları, Acem ordularının komutanı Zal oğlu Rüstem ile  olan 40 yıllık uğraşları hep kahramanlıklar destanıdır.                                                                                                                                             
c) Mete Han’ın torunlarından, imparator Çiçi Ha’ın, son erine varıncaya kadar eğemenliği korumak hususundaki son Çin savaşından önce askerlerine, halkının önünde söylediği ölmez kahramanlıklarla dolu cesaretlik, asillik hitabesi.

d) Göktürk devletinin yıkılıp halkının çocuğun esir edilmeleri ve bunlardan Tiğin Kür Şad’ın, bu esirlik döneminde yetiştirdiği 40 erini (hepisi 17-20 yaşlarındaki gençleri) her günkü nutuklarıyla, esareti kabul etmeyip onları yetiştirdiği ve bu erleriyle bir gece Çin Sarayını bastığı ve yağmurlu olan gecede başarı olunmadığı, erlerle kurtulmak için saraydaki atları alıp kaçtığı ve Venğ ırmağı kenarında, sularla kabaran ırmağı atıyla geçemediğinden  oklandı. Bedeni  atından ırmak kıyısından suya düştü,bulunamadı.

e) Bir kısım Türklerin batıya Hazar’ı kuzeyden geçip Uralların ötesine yerleşerek orada Batı Hun Devletini kurmaları, ünlü komutan Atilla zamanında Roma’ya bile giderek Papa’ya kendini kabul ettirmesi, onun ricasıya Roma’dan dönmesi, yetiştirdiği ordusuyla Avrupa’ya baş eğdirmesi, Avrupa’nın çoğu devletinin ve Roma’nın vergiye bağlanması.     

f) Orta Asyadaki Türklerin yeniden Bumin Kaan’ın etrafında birleşerek yeniden Göktürk devletini kurmaları, sonra da İlteriş kağan ve daha sonra da Bilge Kağan’la  kardeşi Kül-Tiğin güçlenmeleri ve bağımsızlık savaşlarıyla civar toplumları yenip obalarını emniyete almaları, bu husustaki anıtsal dikilitaşdaki söylevlerini halen gururla ve şereflerle anmaktayız.

g) Büyük Selçuk Devletini kuran Selçuk beyin, ondan sonraki Tuğrul ve Çakır Beylerin Türklüğü varetme hususundaki başarılı savaşları daima onurumuzdur. Burada Alpaslan’ın Malazgirt Meydan Savaşı öncesi, askerlerine: ‘Kefenimi giydim, cennet bizi bekliyor!’ diyerek atının üzerinde alaya meydanda gürlediği sesi halen unutmamaktayız

h) Anadolu Selçuk Devleti sultanları 1. ve 2.Kılıçaslan’ların Haçlılarla yaptıklar o zaman uygulanan gerilla savaşlarıyla Haçlıları yarı yarıya zayiata uğrattılarını biliyoruz daha sonra Anadolu beyliklerinden Osmanlı Beyliğinin kuruluş savaşlarında tekfur kalelerini bir bir fethetmelerindeki Türk birliği mücadelesini onurlarla anmaktayız.

ı) Niğbolu kalesine, düşman çemberini gece tek başına yarıp komutanına:’Bre Doğan! Bre Doğan!’ diye bağırıp  yetişen Y.Bayazıt’ın ertesinde Niğbolu’da düşmanı yendiği,

i) Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim  ve Sultan Süleyman’ın Türkün zaferlerle dolu İslamlık uğruna savaşları ve  Avrupaya, Asyaya ve Afrikaya hüküm süren saltanatları, Türkün varlığının ebedi etkinlikleridir.

Bu dönemde denizlerde de Türk varlığı hakimiyetiniBarbaros Kardeşler, Turgut Reis, Seydi Ali Reis gibi derya kaptanlarıyla Akdeniz Türk Gölü yapılmıştır. Umman’a, Hind Denizine gitmişler Avrupalı Korsanlarla savaşmışlardır. Seydi Ali Reis Afrika içlerine kadar Nil  nehri boyu gitmiştir.

Son  yüz, yüzelli yıllık dilimde olan Türk varlığı Plevne’de, Erzurum müdafasında, Çanakkale erdemlik savaşlarında,  İstiklal savaşındaki dayanışmamızı ve Türk karakterinin başarısını ve yapılan yeniliklerindeki tutarlı ilerleyişlerimizi asla unutmamalıyız. Şimdi kahramanlıkların bilimde ve teknik işlevde olduğunu bilmeliyiz. Bunu da genç insanlarımızın gayur çalışmalarında bulacağımız kanaatiyle arzolunur.   31 Ağustos 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1616 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü
KONUŞMAK/ YAZMAK/ OKUMAK KONUŞMAK/ YAZMAK/ OKUMAK
Bir kurum veya birim temsilcilerinin olduğu kadar ferdi yetenek sahibi insanların...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Şehirler arası nakliyat istanbul otomatik garaj kapısı evden eve nakliyat replika saat